Росія може втратити військово-морську базу в Сирії

22 Лютого 2012, 07:37

«Розвиток останніх внутрішньополітичних подій у Сирії вказує на те, що Російська Федерація може втратити свою передостанню військову базу, яка дислокована за кордоном. Йдеться про пункт матеріально-техничного забезпечення (ПМТЗ) російського військово-морського флоту в сирійському місті Тартус, в якій дислокуються крейсер «Москва», атомний крейсер «Петро Великий», три кораблі супроводу, а також чотири атомних підводних човни. Ця військово-морська база була успадкована Росією після розпаду Радянського Союзу», – йдеться у звіті.

Загалом колишній СРСР у різні часи володів військово-морськими базами у на Кубі (Сьенфуегос, Гавана), в Польщі (Свиноустє), Німецькій Демократичній Республіці (Росток), Фінляндії (Порккала-Улд), Сомалі (Бербера), В’єтнам (Камрань), Йемен (Ходейда), Ефіопія (Нокра), Лівія та Єгипет.

Станом на початок 2012 року у Російської Федерації залишається лише дві закордонних військово-морських бази – Тартус (Сирія) та Севастополь (Україна).

Експерти групи Geostrategy вважають, що можлива втрата військо-морської бази в Сирії дуже серйозно непокоїть кандидата у президенти Росії, нинішнього прем’єр-міністра Владіміра Путіна, оскільки після втрати військово-морської бази в Сирії Росія повністю втрачає контроль над процесами в регіоні, особливо у світлі можливого проведення Західною коаліцією військових дій проти Ірану.

Крім того Росія втратить вплив над енергетичними процесами в регіоні Близького Сходу та авторитет в очах китайського керівництва. Також втрата бази призведе до посилення впливу військово-морського флоту США в Аравійському морі та районі Середземномор’я і зменшення впливу російського фактору при проведенні міжнародних антипіратських операцій.

Такий сценарій розвитку невідворотно підштовхує Росію до набуття статусу регіонального лідера, позбавленого інструментів для реалізації глобальних амбіцій.

Водночас, після втрати цієї бази, російські ВМФ залишатиметься на території єдиної іноземної держави – України. Російський Чорноморський флот, який згідно до існуючої угоди може базуватися на території українського міста Севастополь до 28 травня 2042, набуде таким чином для Росії та її нинішнього керівництва особливого значення.

За оцінками експертів, в України можуть у рази зменшитися шанси на перегляд укладених у 2010 році Харківської угоди. Водночас, для українського керівництва, зокрема президента України Віктора Януковича, з’явиться можливість переглянути ціну за оренду військової бази у Севастополі.

Як повідомлялось, експерти переконані, що Росія боїться не лише втратити в Сирії військово-морську базу «Тартус», а й мільярдні (4-6 мільярдів) контракти на постачання зброї режиму Башара Асада. Саме ця обставина змусила керівника МЗС Росії Сергія Лаврова, під час візиту до Сирії, переконував сирійську владу піти на реформістські поступки опозиції.

Жорстке протистояння влади і опозиції Сирії змусили найбільші європейські держави, а також члени Ради співробітництва країн Перської затоки відкликати своїх послів з Сирії.  Раніше таке ж рішення прийняли Сполучені Штати і Великобританія.

Нагадаємо, 5 лютого представники сирійської опозиції у Тріполі напали на посольство РФ і зірвали з будівлі установи російський прапор.

Позначки:

читати ще