За його словами, влада не має наміру конфліктувати, зокрема, з Рибаковим, а «знімати недоторканість лише із Забзалюка було б абсурдно».
«Тому я думаю, що будуть лише розмови. Втім, до кримінальний справ, а тим паче до зняття депутатської недоторканості не дійде», – пояснив політолог.
«Владі потрібні «тушки», більше того на тушки зроблені ставки на майбутніх виборах, доказом чого є закон про вибори. Саме через «тушки», які пройдуть по мажоритарних округах влада і збирається сформувати більшість. Якщо зараз влада почне знищувати саму інституцію «тушок» і людей, які безпосередньо до неї причетні. Це буде поганий сигнал для майбутніх виборів, оскільки владі важче буде довести потенційним «тушкам», що їх так би мовити не кинуть в біді», – заявив Таран.
На думку експерта, звернення спікера Володимира Литвина до Генпрокуратури – лише спроба захистити інституцію парламентаризму.
«Інституція парламентаризму взагалі дискредитована. І Литвин очевидно намагається таким чином показати, що це не він, це не інститут парламентаризму, а лише окремі групи чи депутати, критикуючи як одну, так і іншу сторону. Проте іронія полягає в тому, що Литвин кілька разів міняв свою політичну приналежність і його фракція якщо не була колективною «тушкою», то принаймні поводилася так, як окрема «тушка». Тому в принципі для нього це так зване «подання по Фрейду», – зауважив Таран.
Насправді це такі косметичні заходи, які проблему не вирішують, вважає політолог.
«Певні депутати можуть використовувати цю ситуацію, щоб відгородити себе від цього процесу, від цього ганебного явища – перехід із фракції у фракцію за гроші. А такі заходи привернуть увагу до цієї проблеми. Проте, я думаю, що у громадян все одно залишиться своє розуміння «хто є хто» у Верховній Раді», – зазначив він.
За прогнозами Тарана, підкупи депутатів і далі продовжуватимуться.
«Що робитимуть? Максимум – обережніше передаватимуть гроші. Однак, я не думаю, що інституція «тушок» зникне. Без неї влада з такими рейтингами не набере більшість. А продовжуватимуть далі працювати за принципом:«батогом і пряником». З одного боку, обіцятимуть гроші, а з іншого – загрожуватимуть порушити кримінальну справу чи іншими способами певної погрози чи наживки. Це простіше, звісно, по відношенні до депутатів, які проходять по мажоритарних округах. Аби виграти по мажоритарному округу, треба мати гроші і відношення до бізнесу. У нинішніх умовах такі люди стають дуже вразливими, тому з одного боку депутатам, які пройдуть по мажоритарці, обіцятимуть окремий бізнес, а з іншого – погрожуватимуть його забрати. Це буде основний механізм, який використовуватимуть», – підсумував Таран.
Нагадаємо, 8 лютого голова Ради Володимир Литвин попросив Генпрокуратуру провести всебічне розслідування можливого підкупу депутатів Ради.
Литвин також заявив, що Генпрокуратура повинна внести подання про позбавлення депутатських повноважень Романа Забзалюка (фракція БЮТ-Батьківщина) та Ігоря Рибакова (група Реформи заради майбутнього), якщо доведе їх винність у справі про підкуп.
17 лютого Генпрокуратура заявила, що не має наміру розслідувати можливий підкуп депутатів Верховної Ради. «Це не процесуальна діяльність ГПУ, це моральне питання», – зазначив генпрокурор Віктор Пшонка.
8 лютого Забзалюк оприлюднив записи своїх розмов нібито з депутатом Рибаком. На записах ідеться про виплати депутатам за перехід у пропрезидентську більшість та за «правильні» голосування. Так, як заявив Забзалюк, за вихід з фракції БЮТ йому заплатили $450 тисяч.
У той же день Рибаков вимагав від Забзалюка повернути гроші, отримані від фракції. При цьому він заявив, що гроші вони збирали всією фракцією на лікування Забзалюка. 17 лютого депутати фракції "БЮТ-Батьківщина" передали кошти Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку Національної дитячої лікарні «Охматдит».
10 лютого Забзалюк звернувся до Генпрокуратури стосовно підкупу депутатів.