Учасникам голосування пропонувалося відповісти «так» або «ні» на запитання: «Чи визнаєте ви органи влади так званої Республіки Косово, що базуються в Приштині?». За повідомленнями, ще за три години до закриття дільниць у референдумі взяли участь понад 60 відсотків від майже 35 тисяч виборців чотирьох районів на півночі Косова, де серби за національністю становлять більшість населення.
На результати референдуму очікують наприкінці тижня, можливо, в неділю. Вони не матимуть ніякої юридичної сили, але, як вважають, очікувана негативна відповідь зашкодить підтримуваному Європейським Союзом діалогові між Сербією і Косовом і зусиллям Сербії вступити з часом до ЄС.
Напередодні з закликом до косовських сербів не брати участі в цьому референдумі виступали Європейський Союз, країни Заходу, а також Сербія, яка не визнає односторонньо проголошеної 2008 року незалежності Косова від неї. Як заявляв президент Сербії Борис Тадич, референдум піде на шкоду діалогові між Белградом і Приштиною.
Нагадаємо, у грудні 2011, косівські серби оголосили референдум про невизнання влади Приштини. Раніше, наприкінці липня між Косово та Сербією спалахнув конфлікт у відповідь на рішення Косово посилити контроль на двох прикордонних пунктах на півночі країни та заборонити імпорт товарів з Сербії.
Конфлікт вилився у протести сербів Косова, сутички з косоварами та блокування кордону. Протистояння було врегульовано за допомогою міжнародних посередників. Зокрема, було вирішено поставити на спірних контрольних пунктах представників EULEX.