Експерт: Лише в інтернеті владу не переможеш

5 Лютого 2012, 19:55

На думку політолога,  таку форму протесту використовуватимуть і надалі, можливо навіть як політичну технологію.

«Під час цієї ситуації у професійному середовищі я чув, що така практика застосовується не вперше, озвучували навіть розцінки таких атак – від $300 до $1000 за день. Однак, зараз стихійність і масовість, а головне – результат, створили враження досить ефективної інтернет-технології, яку будуть використовувати», – відзначає Фесенко.

Однак, додає експерт, слід розуміти, що справа не лише у захисті веб-ресурсу Ex.ua.

«В даному ж випадку поєдналися емоції незадоволення владою, бажання якось помститися їй. А це був лише привід, який фактично спричинив ланцюгову реакцію, і достатньо потужну, в інтернеті. Однак, ті, хто зараз дуже задоволений цією перемогою в мережі, повинні розуміти просту річ – лише в інтернеті владу не переможеш. Як свідчить досвід всіх країн світу, її перемагають лише політично, а не такими кавалерійськими атаками в мережі. А отже, я вважаю, що для інтернет-противників влади це лише тимчасовий успіх. Вони повинні розуміти, що це не єдиний і далеко не головний фронт боротьби проти влади», – пояснив Фесенко.

Водночас, зауважує політолог, влада недооцінила ефективність такої новітньої технології протесту.

«У владі недооцінили ефективність новітніх інформаційних технологій і взагалі ефективність хай стихійної, але достатньо скоординованої та масової атаки своїх інтернет-супротивників. А отже, влада, думаю, зробить висновки з цього. Вона готуватиметься і шукатиме форми ефективної оборони, щоб до виборів захистити сайти державних інституцій. Адже її інтернет-супротивники креативно сильніші, і їй це варто пам’ятати», – відзначив політолог.

На думку Фесенка, масова хакерська атака на державні сайти була несподіваною для влади. Проте вуличного протистояння вона боїться більше.

«Вулиці, я думаю, вона (влада – ред. ) боїться більше, тому що прямий вуличний протест для неї має найбільшу небезпеку. У всьому світі доведено, що тільки масові акції є головною прямою загрозою для влади. А ця ситуація, несподіванки та нерозуміння цієї сфери створюють негативні емоції у багатьох представників влади. Для них, я думаю, це стало дуже неочікуваним відкриттям, що по них можуть «бити»  там,  де вони не очікували, і що там вони можуть отримати серйозну поразку. Наскільки я розумію, влада ще не знає, як діяти у відповідь. Адже її класичний інструментарій – відкриття карної справи – не тільки не працює, а й створює зворотній ефект», – зазначає Фесенко.

Навіть у випадку технічної можливості з’ясувати можливих учасників хакерських атак відкриття кримінальних справ щодо них, на думку політолога, спричинить повторення схожої ситуації, як з Ex.ua, але в ще більших масштабах.

«Це ризик нарватися на нову більш потужну інформаційну атаку. Це було б повторенням цієї помилки з Ех.ua тільки в більших масштабах», – прогнозує політолог.

Як відомо, 31 січня файлообмінник Eх.ua було закрито правоохоронними органами. Після цього користувачі інтернету почали DDoS-атаки на сайт МВС, а також на сайти інших органів влади, в тому числі і сайт президента, що призвело до повного або часткового блокування роботи сайтів.

У міліції заперечили надходження заяв від органів державної влади або політичних партій щодо хакерських атак на їхні сайти.

Файлообмінник Ex.ua у ніч на 3 лютого частково відновив свою роботу.