Європа буде шукати альтернативу Росії та Україні в газовому питанні

4 Лютого 2012, 00:52

Під час дискусії на тему "Енергія, ресурси та довкілля – нові параметри безпеки", що відбулася під час 48-ї Мюнхенської конференції з питань політики безпеки, 3 лютого, Єврокомісар з енергетики Ґюнтер Еттинґер, заявив, що має сумніви з цього приводу ефективності української ГТС

Відразу після виступу українського президента Януковича на конференції, слово взяв Ґюнтеру Еттинґеру й нагадав про актуальні скарги окремих європейських країн на нестачу газу в газопроводі. Однак єврокомісар жодним словом у своєму виступі не згадав Україну чи Росію, не захотів навіть сказати кілька звичних фраз про "центральну роль України у гарнтуванні енергобезпеки ЄС". Натомість Еттинґер говорив про майбутні поставки електроенергії з Африки та інші далекі від проблем української ГТС теми. Він тільки сказав, що в інтересах Європейського Союзу, щоб спільному оточували стабільні та безпечні для довкілля енергосистеми.
 
Присутній у залі Арсеній Яценюк звернув увагу учасників дискусії на те, що говорити про енергозабезпечення Європи, не згадуючи Україну та Росію, не можна. Він також відкрито заявив про диктатуру сусідньої Росії на ринку енергетики, викликавши стримані оплески публіки. Яценюк попросив Еттинґера висловитися свою думку з приводу ролі України в майбутній спільній європейській енергополітиці.
 
"Наша політика полягає в диверсифікації джерел енергії та транспортних шляхів, – зауважив єврокомісар Еттинґер. – Нам потрібно буде більше газу, і ми сподіваємося, що південний коридор, наприклад, з Азербайджану, у 2017 році зможе постачати на європейський ринок. Ми сподіваємося на партнерство з Росією, але нам необхідні й додаткові джерела, як, приміром, Норвегія чи Алжир. Тобто ми вже диверсифікуємо ринок, а Україна – європейська країна і безпосередній сусід Брюсселя, так само як і Москви". Щодо газотранспортної системи України, то, натякнув Еттінґер, "можливо, наступного року можна буде щось і модернізувати", але Євросоюз більше покладається на "Південний потік" та "Північний потік", дав зрозуміти єврокомісар.