Термін повноважень чинного омбудсмена Ніни Карпачової минає 7 лютого. 28 січня Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) висунула на пост уповноваженого з прав людини у Верховній Раді кандидатуру голови спілки Євгена Захарова, пише газета «КомерсантЪ-Украина».
29 січня Захаров підтвердив свою готовність боротися за посаду омбудсмена.
«У понеділок ми направимо листа на ім'я спікера Володимира Литвина з проханням висунути мою кандидатуру. Я готовий зайняти цю посаду, хоча в Україну уповноважений з прав людини стикається з найсильнішим протидією влади та силових структур», – зазначив Захаров, додавши, що оцінює свої шанси як невисокі.
Втім, на думку правозахисника, парламент не підтримає і кандидатуру пані Карпачової: «Її діяльність була малоефективною, омбудсмен могла б гостріше реагувати на порушення прав людини, активніше залучати міжнародну спільноту. Але для влади навіть її слабка критика виявилася неприйнятною. Гадаю, голосувати будуть за максимально лояльного до влади кандидата».
За інформацією видання, претендувати на посаду уповноваженого з прав людини будуть також колишній генеральний прокурор (2003-2004), народний депутат Геннадій Васильєв, народний депутат Сергій Головатий (обидва – Партія регіонів), президент Міжнародного правозахисного центру «Ла Страда-Україна» Катерина Левченко й урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська.
Поки ніхто з них відкрито не заявив про свої претензії на цю посаду. Лише пані Левченко підтвердила, що з нею вели переговори, однак, не уточнила, хто готовий висувати її на посаду омбудсмена.
Сумнівається у можливому висуванні на посаду омбудсмена і Сергій Головатий, оскільки вважає, що його кандидатуру не підтримають «регіонали» і комуністи.
Сама Ніна Карпачова поки не дала однозначної відповіді на питання про те, чи буде вона висуватися на пост омбудсмена в четвертий раз.
«Поки що я зайнята підготовкою щорічної доповіді про стан та дотримання прав людини в Україні, який представлю в парламенті на початку лютого. Про вибори-перевибори я не думаю», – пояснила Карпачова.
На посаду омбудсмена Ніна Карпачова обирали тричі – в 1998, 2003 і 2007 роках. Відповідно до закону «Про уповноваженого з прав людини», омбудсмена обирає Рада кожні п'ять років. Кандидатуру на цю посаду може внести на розгляд парламенту його спікер або 113 народних депутатів. Цю посаду не можуть займати громадяни, які мають судимість, її не можна поєднувати з державною службою і членством у політичній партії. Роботу омбудсмена забезпечує його секретаріат і регіональні представництва. Фінансування вказують окремим рядком у бюджеті, зокрема, в 2011 році воно склало 22, 9 млн грн.