«Підсумки року можна підбивати лише попередньо, оскільки економічні показники будуть оприлюднені до кінця лютого 2012 року. Втім, уже можна констатувати, що та оптимістична картина розвитку і зростання економіки, яка була зафіксована в бюджеті на 2011 рік, на сьогодні не справдилася. З одного боку, економіка розвивається, а з іншого – вона не дає того ресурсу, який прогнозував уряд. І це можна побачити на динаміці фонду оплати праці, який оприлюднив Державний комітет статистики, зокрема за 10 місяців 2011 року. За цей період, фонд оплати праці склав 280 млрд грн., це при тому, що за прогнозами мав скласти 400 млрд. А отже, можемо прогнозувати, що фонд оплати праці буде виконано лише на рівні 350-360 млрд гривень, що призведе до дефіциту бюджету в цілому і дефіцит бюджету Пенсійного фонду зокрема. Іншими словами реальний дефіцит бюджету Пенсійного фонду буде складати в цьому році не 58 млрд як пропонував уряд, а десь в районі 68-70 млрд грн.», – пояснює економіст.
За словами Розенка, 2011 року не проведена жодна економічна чи соціальна реформа.
«Уряд заявляє, що не мав можливості провести соціальні реформи в повній мірі, оскільки проводив інші реформи. Проте з економічної і соціальної сфери жодна із них не реалізована, тому пишатися, на жаль, нема чим. Фактично запустили лише пенсійну реформу, але на жаль, вона була некомплексною, нефаховою і не дала жодних позитивних результатів: не додала шансів на підвищення пенсійних виплат, не призвела до встановлення більш справедливої пенсійної системи (в Україні і далі залишилися дві системи пенсійного страхування: одна – для звичайних людей, інша – для так званих спецпенсіонерів і чиновників) і третє – не вплинула на покращення дефіциту бюджету Пенсійного фонду України. Тобто обіцянки уряду під час обговорення пенсійної реформи про збалансування Пенсійного фонду і виведення його 2012-2013 року на бездефіцитний рівень не реалізувалися», – зазначив він.
Розенко відзначив, що у бюджеті 2012 року дефіцит бюджету Пенсійного фонду закладено на рівні 58 млдр грн., як і в бюджеті 2011 року.
«Пенсійна реформа звелася лише до одного – обмеження прав громадян, тобто до підвищення пенсійного віку для жінок на 5 років, страхового стажу на 10 років, до обмеження прав чорнобильців, інвалідів, ветеранів війни, наукових пенсіонерів тощо. А отже, пенсійна реформа фактично провалена і наступному уряду доведеться розпочинати нову реформу з нуля, але вже на тлі тотальної недовіри населення до будь-якого реформаторського курсу», – вважає Розенко.
Пенсійна реформа, за його словами, повинна мати комплексний характер.
«Вона повинна давати відповіді на основні запитання, а саме: що буде із зайнятістю населення; яка політика держави щодо легалізації зарплат, що є основною проблемою нашої економіки. І найголовніше – пенсійна реформа має внести елементи соціальної справедливості, а тому повинна ліквідувати різні підходи в принципах нарахування пенсій, коли для 95% громадян пенсійна система передбачає приблизне встановлення пенсій на рівні 45% їх зарплати, а для 5% чиновників різного рівня, народних депутатів, урядовців, прокурорів тощо – 80-90% зарплати. У бідній країні такого бути не може», – зауважив економіст.
«Пенсійна реформа повинна зачіпати всі сфери життя, а в Україні вийшло так, що її реалізовують за рахунок малозабезпечених громадян. Це найбільше обурює українців», – додав він.
Нагадаємо, Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» набрав чинності 1 жовтня 2011 року.
Голова правління Пенсійного фонду Борис Зайчук заявляв, що за підсумками року очікує дефіцит Пенсійного фонду на рівні 31 млрд гривень.
Віце-прем'єр-міністр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко заявив, що дефіцит Пенсійного фонду в 2011 році становитиме 17,78 млрд гривень.