За повідомленнями, референдум, запланований на 14–15 лютого наступного року, має винести на голосування питання, чи згодні його учасники «визнавати інституції влади так званої Республіки Косово у Приштині», на яке гарантована негативна відповідь.
Косовські серби не визнають владу в Приштині і особливо протестують проти недавніх домовленостей, які мають на меті встановити контроль цієї влади над прикордонними і митними пунктами на кордоні з Сербією, що їх раніше фактично контролювали самі місцеві серби.
Не визнає Косова, яке односторонньо проголосило свою незалежність від Белграда, і Сербія. Але Белград засуджує згаданий референдум.
Сербія під тиском Європейського Союзу, до якого вона прагне вступити, веде переговори з Косовом із низки питань і офіційно не підтримує радикальної антикосовської позиції тамтешніх сербів.
Нагадаємо, наприкінці липня між Косово та Сербією спалахнув конфлікт у відповідь на рішення Косово посилити контроль на двох прикордонних пунктах на півночі країни та заборонити імпорт товарів з Сербії.
Конфлікт вилився у протести сербів Косова, сутички з косоварами та блокування кордону. Протистояння було врегульовано за допомогою міжнародних посередників. Зокрема, було вирішено поставити на спірних контрольних пунктах представників EULEX.