Сейм Латвії відмовився надати російській мові статус другої державної

22 Грудня 2011, 11:01

Президент Берзіньш у вівторок передав в сейм проект поправок до конституції, який передбачає введення в Латвії другої державної мови – російської.

Центральна виборча комісія Латвії з 1 по 30 листопада проводила збір підписів за надання російській мові статусу другої державної. На підтримку російської мови підписалися 187,378 тисячі громадян Латвії, які мають право голосу, цього достатньо для проведення референдуму про зміну його статусу в республіці. Для проведення референдуму необхідно було зібрати не менше 154,379 тисячі підписів.

«Зібрано необхідну кількість підписів для проведення референдуму про надання російській мові статусу другої державної», – заявили представники ЦВК.

Але перед тим, як ініціювати референдум, згідно з процедурою, президент Латвії повинен передати в сейм законопроект, складений відповідно до вимог громадян, які підписалися.

У супровідному листі спікеру сейму Солві Аболтіня («Єдність») Берзіньш висловив думку, що спірний законопроект не сприятиме єдності латвійського суспільства.

«Встановлення російської мови як другої державної мови – це відмова від Латвії як національної держави і протирічить принчипам Сатверсме (Конституції), ідеям заснування Латвії та відновлення незалежності», – йдеться в листі.

Зокрема, проти надання російській мові статусу другої державної проголосували 60 депутатів сейму зі 100, один утримався, 31 депутат від опозиційної партії на знак протесту покинув зал засідань парламенту.

Але референдум з даного питання, за законом, повинен все одно відбутися, незалежно від рішення парламенту.

Наразі у Латвії одна державна мова – латиська. Російська має статус іноземної. Щоб російська мова стала другою державною, цю ініціативу повинні підтримати на референдумі близько 750 тисяч громадян балтійської республіки.

У Латвії проживають близько 2 мільйонів осіб, з них близько 44% – російськомовні. Близько 16% населення є «негромадянами» – це люди, чиї родичі приїхали до Латвії за часів СРСР. Існує близько 80 відмінностей в правах громадян і негромадян. Зокрема, негромадяни не мають права брати участь у виборах і референдумах.

Нагадаємо, президент Латвії Андріс Берзіньш пообіцяв, що російська мова ніколи не стане другою державною, поки він на своєму посту. Якщо ж це станеться, то він пригрозив піти у відставку.