«Підписання неможливе до виборів жовтня 2012 року. Підписання після цього можливе лише у випадку, якщо ці вибори будуть визнані такими, що відповідають міжнародним стандартам. Ратифікація – це вже наступний етап», – стверджує експерт.
За його словами, одним із важливих критеріїв визнання виборів демократичними може стати участь у них всіх опозиційних сил разом з їх лідерами.
«Виникне питання, які критерії поставлять за основу визнання виборів чесними і демократичними? Багато хто в ЄС вважає, що одним з важливих критеріїв є допуск всіх опозиційних сил включно з їх лідерами до участі в парламентських виборах. І це може стати зв’язною ланкою між долею Тимошенко і тією оцінкою, яку дадуть наступним виборам міжнародні спостерігачі. Зрозуміло, що питання Тимошенко не розглядається окремо від інших. А отже, якби українське судочинство виглядало чесним і справедливим, конкурентним та неупередженим, то навіть звинувачувальний вирок тому чи іншому політику не сприймався би настільки негативно. Це питання, звісно, ще буде неодноразово розглядатися, однозначної відповіді тут немає. Однак, дійсно за умови відсутності можливості у лідерів опозиції взяти участь у виборах, звернутися до виборців за оцінкою своєї діяльності значно ускладнюється можливість визнання цих виборів чесними та демократичними. Хоча, повторюся, це не буде єдиним фактором їх оцінки», – зауважив Сушко.
Нагадаємо, раніше в коментарі Тижню науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко заявив, що Угоду про асоціацію між Україною та ЄС парафують, тобто узгодять кінцевий текст документу, впродовж близько двох наступних місяців.
19 грудня у Києві відбувся саміт Україна – ЄС. У ході саміту були завершені багаторічні переговори щодо угоди про асоціацію. Водночас, як очікувалося раніше, не було парафовано угоду про асоціацію з ЄС.
За словами першого заступника міністра закордонних справ Павла Клімкіна, підготовка угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з Євросоюзом до парафування може бути завершена протягом декількох найближчих тижнів.
У свою чергу, лідери ЄС заявили, що Євросоюз вживатиме заходи щодо підписання і ратифікації угоди настільки швидко, наскільки це можливо, однак це залежатиме від політичних обставин в Україні.