«Те, що Угоду про асоціацію (під час саміту – Ред.) не парафують, було відомо, оскільки вона технічно не готова. А це зумовлено тим, що не було політичної волі відповідної обставини – якби відбувся запланований візит Януковича в Брюссель 20 жовтня, то оголошення завершення переговорів оголосили тоді. І сторони мали б два місяці на підготовку тексту до парафування», – пояснив Сушко.
«На сьогоднішній день відоме певне чітке політичне рішення, що, зважаючи на ситуацію з верховенства права в Україні, ЄС може піти на парафування цієї угоди, тобто на офіційне завершення переговорів щодо засвідчення та узгодження тексту документу. З цього починається підготовка до офіційного підписання угоди. В дипломатичній практиці це абсолютно стандартна процедура. Однак, є дві особливості: перша – угода надзвичайно велика і тому для її підготовки до підписання доведеться багато працювати, оскільки треба перекласти її на всі офіційні мови ЄС. Друга особливість – в ЄС наразі немає політичної волі за даних умов в Україні цю угоду підписувати, а тим більше переходити до наступної стадії – ратифікації. А отже, зараз ЄС готовий тільки зафіксувати завершення переговорного процесу і парафувати угоду. Якщо таке рішення ухвалено, то я думаю, цілком логічно, що до двох місяців, з урахуванням канікул, сторони витратять на те, щоб звірити текст угоди і парафувати її. Не бачу в цьому великих перешкод», – зазначив експерт.
На запитання, наскільки принциповим для України є питання про парафування угоди в найближчій перспективі, якщо підписання і ратифікація можуть зайняти тривалий час, Сушко відповів:
«Є декілька факторів. Поки угода не парафована, всі розмови про те, що вона є – віртуальні, це лише чернетки, які не мають жодного статусу. Після парафування цей документ має правовий статус, який ще не вступив, звісно, в дію, але його можна аналізувати, вивчати, цитувати тощо. Це надзвичайно важливо, тому що дасть змогу ознайомитися, зокрема, із тими зобов’язаннями, які на себе бере Україна в рамка цього договору, тобто вести предметну дискусію всередині України щодо його змісту. І відповідно пояснити, які ризики виникають, якщо ця угода провалиться і не набуде чинності. Наразі тримають розмови лише в спекулятивному ракурсі щодо цього договору, який ніхто не бачив».
Нагадаємо, 19 грудня у Києві відбувся саміт Україна – ЄС. У ході саміту були завершені багаторічні переговори щодо угоди про асоціацію. Водночас, як очікувалося раніше, не було парафовано угоду про асоціацію з ЄС.
За словами першого заступника міністра закордонних справ Павла Клімкіна, підготовка угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з Євросоюзом до парафування може бути завершена протягом декількох найближчих тижнів.
У свою чергу, лідери ЄС заявили, що Євросоюз вживатиме заходи щодо підписання і ратифікації угоди настільки швидко, наскільки це можливо, однак це залежатиме від політичних обставин в Україні.