Проект нових “газових” угод з РФ: на базі української ГТС планують створити два СП

10 Грудня 2011, 11:24

Про це у статті «Трубу – Росії = «труба» Україні» для «Дзеркала тижня. Україна» пише Алла Єрьоменко.

Проект цього документу станом на 4 грудня є у розпорядженні видання, яке наводить його основні моменти.

У проекті зазначено, що на базі української газотранспортної системи планується створити два спільні з Газпромом підприємства у пропорції 50 на 50.

Перше спільне (газотранспортне) підприємство має включати безпосередньо магістральні (транзитні) газопроводи та підземні сховища газу (ПСГ) України. Воно буде наділене виключним, монопольним правом здійснювати транзит газу територією України до Європи. Також до газотранспортного СП переходять функції диспетчерського управління магістральними газопроводами та ПСГ України.

Прописано, що після початку роботи до складу його акціонерів долучаться і європейські енергетичні компанії – «можна не сумніватися, що серед них будуть виключно дружні Газпрому компанії з Німеччини, Франції, Австрії або Італії». Таким чином розподіл відсотків між засновниками газотранзитного СП насправді означатиме 66% – Газпрому і тільки 34% – Нафтогазу.

«Отже, виходить, що Газпром неформально матиме повний контроль над газотранзитним СП», – пише видання.

«Друге СП (назвемо його газорозподільним) планується створити з «Газпромом» на базі внутрішніх газорозподільних мереж України, які на сьогодні орендовані облгазами, але насправді, як і НАК «Нафтогаз України», належать уряду України», – зазначає автор.

«Це означатиме, що газорозподільне СП (створюване, нагадаємо, 50 на 50) матиме в своїх руках «ключі» від кожної квартири, кожного підприємства, «де гроші лежать», бо саме воно постачатиме газ кінцевому споживачеві, тобто кожному з нас. Наслідки роботи подібної схеми – такого «РосУкр­Енерго» – економіка України вже відчула на собі», – пише газета.

Створювати названі СП будуть не уряди, а господарюючі суб’єкти двох держав.

«У проекті документа чітко не сказано, де саме мають бути зареєстровані перше і друге СП. Але не виключається, що «батьківщиною» українсько-російського газотранзитного СП можуть обрати іншу, крім України та РФ, країну», – зазначає видання.

«Зауважимо, що про ціну газу в проекті угоди взагалі не йдеться. Цим питанням, як і розробкою детальних документів на рівні господарюючих суб’єктів України та РФ займається окрема і ще більш засекречена група експертів», – пише видання.

Авторами проекту передбачено, що ця «газова» угода є безстроковою. До того ж встановлюється заборона на її денонсацію. При цьому раніше укладені корпоративні контракти від 19 січня 2009 року при цьому не анулюються – просто їх дію буде призупинено з тим, щоб поновити у випадку, якщо «щось або хтось піде не так».

Крім того, проект угоди передбачає повну юридичну недоторканність створюваних СП, тобто «Газпром та його афілійовані структури одержують повний і безумовний правовий захист на території України (практично – на рівні дипломатичного), включаючи недоторканність їхньої власності та неможливість її примусового вилучення».

Нагадаємо, 1 грудня глава «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що очікує оформлення домовленостей з Україною в газовій сфері до кінця року.

Раніше, 24 листопада, президент Віктор Янукович також заявив, що домовленості з Росією про нову ціну на газ будуть досягнуті до 2012 року.