«Якщо навіть нам вдасться конвертувати експортні потоки в рублі, це означатиме втрату щонайменше $2,5 млрд доларових надходжень», – каже Уманський, запитуючи себе: а чи зможе НБУ за такого сценарію бодай якось впливати на внутрішній фінансовий ринок?
У свою чергу президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко зазначив, що курс UAH/RUB безпосередньо залежить від курсів USD/UAH і USD/RUB. «Девальвація рубля щодо долара США зміцнюватиме курс гривні до рубля і навпаки, а неконвертованість робить будь-які товарні ігри з цією валютою дуже небезпечними», – наголосив він.
Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера в Україні, переконаний, що навіть резервування рублів Нацбанком (якщо це уявити) не знімає питання ризиків: російська валюта наразі слабша за вільноконвертовані, а це означає, що рублеві резерви НБУ неодмінно знецінюватимуться у випадку, приміром, падіння її курсу щодо долара США чи євро, пише Ходорова.
«Подорожчання золота й інфляція в РФ також знецінюватимуть рублеві резерви. Усе це битиме не лише по Нафтогазу, а й по решті вітчизняних галузей, зокрема й по експортерах», – зазначає автор.
Нагадаємо, 5 грудня Газпром і Нафтогаз підписали доповнення до діючого контракту купівлі-продажу газу, що дозволяє НАКу оплачувати поставки російського палива в російських рублях. Україна вже розрахувалася за листопадовий газ частково в рублях.
Втім, у МВФ попереджають, що у разі переходу в розрахунках за російський газ на рублі, Україна буде змушена залучати значні рублеві кредити.
Детальніше читайте у №50 Тижня.