Політолог: Смерть чорнобильця в Донецьку може стати каталізатором протестних настроїв

29 Листопада 2011, 16:10

Однак, Фесенко погодився, що цей випадок може посилити емоційний стан та соціально-психологічні настрої в суспільстві.

«Це може вплинути на емоційний стан людей, соціально-психологічні стосунки і в принципі такі інциденти можуть послужити каталізатором зростання протестних настроїв. На жаль, кожна революція потребує жертв. Згадаймо, з чого починалися заворушення в світі. У багатьох країнах жертви сутичок з поліцією, як правило, призводили до зростання протестів і загального суспільного незадоволення», – заявив політолог у коментарі Тижню.

«У даному випадку ситуація дуже суперечлива. По-перше, йдеться все ж таки не про пряму жертву зіткнень. По-друге, сталося на Донбасі, що дуже суттєво. Якщо б це відбулося, наприклад у Львові чи Тернополі, то спалах був би неминучий, оскільки там зовсім інше ставлення до нинішньої влади, плюс – вищий рівень мобілізації протесту. А на Донбасі, де хоч є і критична негативна реакція, але вона обмежена. Та й в цілому по країні проти політичних протестів домінує тенденція недовіри не тільки до влади, а й до опозиції, загалом до політиків і до політичних вимог. Такі настрої зараз властиві для більшості українців і це також стримує масштаби політичних протестів», – зауважив Фесенко.

За його словами, каталізатором зростання масових протестів можуть стати систематичні трагічні інциденти під час захисту громадянами своїх прав та соціальних гарантій. 

«Якщо такі інциденти повторюватимуться і, не дай Бог, виникне ескалація насилля, тоді дійсно це може стати каталізатором зростання не просто протестних настроїв, а радикальних дій і взагалі загострення конфліктів між владою та опозиційним середовищем», – додає він.

На запитання, чи можна стверджувати, що опозиція використовує цей інцидент із загибеллю учасника акції протесту для піару, Фесенко відповів:

«Звичайно, є такі намагання використати цю ситуацію для своєї власної популярності. По-перше, є така політична технологія – приєднання, оскільки є сприятлива тенденція або інформаційний привід, який може спрацювати в інтересах конкретного політика, в даному випадку в інтересах опозиції. З іншого боку, було б дивно, якби «Батьківщина» не відреагувала, бо загинула людина, яка фактично належить до цієї партії».

Фесенко переконаний, що ситуація навколо цього інциденту свідчить про продовження боротьби різних політичних інтересів.

«Опозиція хоче використати це у власних інтересів, а правляча партія намагається зменшити статус цих протестів і звинувачує в їх нібито штучному характері опозицію. Але насправді, це – відображення об’єктивної тенденції зростання соціальної напруги в країні», – підсумував він.

Нагадаємо, у неділю, 27 листопада, ввечері у Донецьку невідомі в супроводі міліції, насильно згорнули штабну палатку протестуючих інвалідів-чорнобильців, залишивши голодуючих просто на вулиці. Під час інциденту одному із учасників акції протесту – шахтарю-інваліду Геннадію Конопльову стало погано. Він помер в кареті "швидкої".

Пізніше голова Донецької обласної державної адміністрації Андрій Шишацький заявив, що акція чорнобильців – це політичний проект з дестабілізації ситуації в регіоні.