Боротьба Януковича з корупцією не зменшує кількості чиновників-хабарників

3 Грудня 2011, 18:23

Так, 25 листопада співробітники СБУ затримали кількох посадових осіб Державної служби зайнятості за підозрою в систематичному вимаганні й отриманні хабарів. Серед них – керівник Держслужби Володимир Галицький. Керівництво служби надавало державні кошти підприємствам для створення нових робочих місць тільки за умови "відкату" у розмірі 15-20% від виділеної суми. Під час обшуку в службових кабінетах, приватних приміщеннях й банківських сейфах затриманих вилучено понад 2 млн грн, близько $1 млн, понад £200 тис, близько €0,5 млн й понад 3 кг золота та прикрас. Галицького заарештували до 26 січня.

У червні прокуратура Одеської області порушила справу за фактом незаконної здачі в оренду будівлі готелю "Одеса", розташованої біля Одеського морського вокзалу.  Потім Генеральна прокуратура передала справу до прокуратури Криму, де її перекваліфікували відносно начальника державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" Миколи Павлюка. Його звинувачують у завданні  державі збитків на суму у 170 тис гривень. Павлюка кілька разів відпускали під підписку про невиїзд , одразу після чого  його знову затримували.  25 липня прокуратура Криму порушила другу кримінальну справу проти нього – за підозрою у завданні збитків державі на суму у 700 тис гривень. 

Екс-глава Державного комітету з регулювання фінансових послуг України  Василь Волга був затриманий 19 липня. Генеральна прокуратура порушила проти нього кримінальну справу за підозрою в одержанні $0,5 млн хабара. 12 вересня Генпрокуратура порушила проти Волги ще одну кримінальну справу  за підозрою в призначенні свого водія на посаду головного фахівця одного з відділів Держфінпослуг.

2 листопада під підписку про невиїзд випустили колишнього члена Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг і директора департаменту тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ Віктора Адамовича, якого підозрюють у пособництві в отриманні хабара.   

Також під підписку про невиїзд 29 вересня  був відпущений заступник мера Одеси Микола Ільченко.  Його було заарештовано в рамках справи, порушеної щодо  депутата міськради Олега Гоцуляка та директора комунального підприємства Олега Кухтея, яких затримали під час одержання частини хабара в розмірі 9,5 тис. доларів США від приватного підприємця за надання в оренду частини території пляжу.

У Запоріжжі триває суд над екс-спікером парламенту Криму Анатолієм Гриценком, якому інкримінують протиправне припинення військовому радгоспу «Азовський» права користування земельною ділянкою площею 4,8 га, чим заподіяно шкоду на суму понад 24,6 млн грн; перевищення влади при виділенні земель комерційному підприємству, що спричинило несплату втрат лісогосподарського виробництва в розмірі майже 370 тис. грн; порушення встановленого порядку виплати матеріальної допомоги працівникам райадміністрації на загальну суму близько 46 тис. грн. Гриценка було затримано 24 січня.

У квітні на хабарі  у 10,5 млн грн зловили голову однієї з райадміністрацій Хмельницької області. Ці гроші він вимагав за виділення земельної ділянки площею 30 гектарів.

Працівники міліції 9 листопада затримали голову Бердичівської районної державної адміністрації Олега Шевчука за підозрою в отриманні $114 тис. хабара за відведення земельної ділянки 16 га в одному з сіл району. 

Цього року було також винесено вироки у справах, пов'язаних з корупцією чиновників. Так, у жовтні Солом’янський суд міста Києва засудив екс-заступника міністра охорони навколишнього природного середовища Бориса Преснера до 9 років позбавлення волі. Досудовим слідством встановлено, що чиновник у травні 2010 року вимагав хабар на суму 200 тис. доларів і отримав частину його – 100 тис доларів – за сприяння у призначенні на посаду керівника обласного управління Держекоінспекції. Пособником при переданні хабара виступив позаштатний радник міністра.

У вересні завершилась одна з найгучніших справ щодо хабарництва – Оболонський районний суд Києва засудив колишнього суддю й голову Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича до 10 років позбавлення волі за отримання хабарів на загальну суму 963 тис. гривень.

Водночас кілька гучних справ завершилися амністією або відтермінуванням вироку. Так у червні Апеляційний суд Вінницької області 30 червня відтермінував на 2 роки вирок Старогородського районного суду Вінниці, відповідно до якого колишній мер Немирова (Вінницька область) Віктор Качур повинен був сісти до в'язниці на 2 роки 10 місяців за службову недбалість при проведенні ремонтних робіт у дитячих садках, що знаходяться у комунальній власності Немирова. Качура затримали за підозрою в отриманні 1,85 млн гривень хабара. 

У жовтні Шевченківський районний суд Києва застосував амністію до депутата Київської міської ради, колишнього голови постійної комісії Київради з земельних питань Олексія Євлаха, звільнивши його 25 жовтня з-під арешту. 6 січня його затримали правоохоронні органи Німеччини у Франкфурті-на-Майні, а в червні екстрадували в Україну. Євлах, який очолював постійну комісію Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, підозрюється у зловживанні службовим становищем у 2008-2009 роках та «підробці документів», шкоду від чого оцінено в 10 млн грн.

18 листопада Деснянський районний суд Києва визнав винною у хабарництві екс-начальника Державної інспекції з контролю за цінами Міністерства економіки Тетяну Рудь і присудив їй покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном на 3 роки. Однак цим же рішенням суду Рудь було звільнено від відбування покарання з випробувальним терміном на 3 роки. Рудь була затримана 9 листопада 2010 року. З того часу її утримували під вартою.

Нагадаємо, найбільше махінацій з земельними ділянками, а також корупційних дій у цій сфері, відбувається у Київській області та курортних зонах чорноморського узбережжя.