Так, із перевірених 400 тонн м’ясних та 200 тонн молочних продуктів майже 35% було забраковано та знято з реалізації. Найбільший огріх виробників: інформація на упаковці не відповідає дійсності.
Водночас, у газеті зазначається, що держава виділила гроші на проведення досліджень продукції, представленої на споживчому ринку. І Держспоживінспекція має витратити 1,7 млн гривень, зокрема, і на перевірку найуживаніших продуктів. Прогнозується, що перевірки дійдуть і до виробників побутової техніки та нафтопереробників.
Видання повідомляє, що звітувати перед українцями про проведену роботу і поіменно називати всіх виробників, які проштрафляться, інспекція обіцяє щокварталу на власному сайті.
Згідно з результатами перевірки, пише газета, виробники молочної продукції найбільше грішать використанням рослинних жирів – велику їх кількісь виявили у вершковому маслі, твердих сирах та згущеному молоці. У сметані, як правило, фактичний показник жирності на два відсотки нижчий від заявленого на упаковці.
У курах-гриль фахівці Держспоживінспекції виявили мезофільні аеробні та факультативно-анаеробні мікроорганізми й бактерії групи кишкові палички.
Також результати перевірки виявили, що у ковбасах (як варених, так і напівкопчених), сардельках та сосисках завищено масову частку вологи.
Нагадаємо, у листопаді 2010 року Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики виявив генетично модифіковані організми у 5,9 % харчових продуктів. Перевірялись хлібобулочні, кондитерські, цукристі, м’ясні та ковбасні вироби, м’ясні напівфабрикати, молочна продукція тощо.
З липня цього року відповідальність за якість харчових продуктів – на совісті самих виробників. Це пов'язано з припиненням дії закону про стандартизацію якості продуктів.