«Популістська політика влади призвела до того, що жоден бюджет, звичайно, не витримає у повному обсязі тих зобов’язань, які в ньому прописані. Навіть якщо він був би чесним… Проблема зокрема полягає в тому, як вирішувати це протиріччя. Раніше воно просто вирішувалось, так би мовити, закопуванням голови в пісок. Зокрема, вирішувалось без особливих конфліктів невиконанням закону. Втім, звичайно, потрібні реформи соціального забезпечення, соціальних пільг, але ця реформа повинна відбуватися у способи, зрозумілі населенню, а це перш за все довіра громадян до держави і влади. За таких умов влада може проводити більш жорсткі заходи. В іншому випадку – це дуже небезпечно для неї для країни вцілому», – стверджує Пасхавер.
На думку експерта, українській владі необхідно впроваджувати реформу з цього питання.
«Необхідні певні заходи для того, щоб збалансувати бюджет, а основне – забезпечити достойне існування людей, котрі не здатні самостійно це робити. І тут виникає питання – пільги потрібні за шану чи за відсутність можливості самостійно заробляти. Щодо пільг громадянам за шану, то їх треба залишати лише в окремих випадках і в основному не в грошовому еквіваленті. Спосіб виразити шану реалізується іншими формами», – пояснив він.
Пасхавер пропонує декілька варіантів вирішення проблеми з виплатою пільг.
«Пільги потрібно перевести в інші форми забезпечення існування, ніж просто пільги. Зокрема, якщо мова йде про певні суспільно важливі професії чи важкі умови праці, потрібно створити визначені соціальна пакети, як наприклад державне страхування. Друга форма такого роду реформи – це монетизація пільг (нарахування доплат замість пільг – Ред.). Тобто грошові виплати пільг повинні бути в певних випадках переведені просто в більші зарплати. Однак, це сприймається населенням як обман. А тому для початку йому потрібно надати вибір і можливість випробувати цю форму реформи впродовж певного періоду часу», – додав Пасхавер.
За словами експерта, на втілення певної реформи також потрібні кошти.
«Будь-яка реформа коштує грошей, і більше всього дивує той факт, що наша нинішня влада оголосила чимало реформ, але ніде не видно, які гроші вона планує на них виділити. Якщо робити це без коштів, то це відбувається технократично, тобто для економії коштів. Звісно, тоді варто очікувати протестів. Потрібна інша філософія вирішення цієї проблеми. Не технократична, а соціальна. На рівні держави нема технічних чи суто бюджетних проблем, вся проблема такого роду – соціальна. І вирішувати її потрібно соціальними методами з урахуванням забезпечення належного рівня довіри і нормального відношення населення до змін», – зазначив Пасхавер.
На запитання, якими шляхами для залучення коштів може скористатись українська влада для виплати боргів пільговикам, економіст повідомив:
«Якщо будь-які міжнародні організації побачать, що виконується план справді надійного проекту реформи, то гроші завжди знайдуть. У світі їх достатньо».
Як відомо, за даними Пенсійного фонду, з початку 2011 року судами України прийняті рішення про стягнення з органів Пенсійного фонду коштів на користь 2,5 млн пенсіонерів, зокрема, чорнобильців та дітей війни. Всього за 10 місяців з рахунків Фонду стягнуто за рішеннями судів 5,9 млрд грн.
За словами колишнього віце-прем’єра, міністра економіки та міністра фінансів України Віктора Пинзеника, з 1995 року заборгованість держави перед пільговиками становить понад 170 млрд грн.