Венеціанська комісія побоюється повторення в Україні виборів 2002 року

9 Листопада 2011, 12:24

Коментуючи внесення змін до виборчого законодавства менш як за рік до виборів Томас Маркерт заявив, що загалом Венеціанська комісія не вітає такі кроки.

«У Верховній Раді був комітет, який працював над всеосяжним виборчим кодексом для всіх виборів. Нам би хотілося, щоб ця робота продовжиться в Раді замість підготовки нового закону напередодні виборів. Робота у Раді щодо цього була вже досить плідною. І ми шкодуємо, що ці зусилля не було продовжено», – сказав Маркерт.

«Ми найбільше стурбовані тим, що в новому проекті існують зміни в виборчій системі, нав'язані в односторонньому порядку з боку більшості всупереч бажанням опозиційних партій. Виборча система встановлює правила гри, і не повинна грати на  користь однієї чи іншої сторони», – наголосив він.

Коментуючи можливі строки прийняття нового закону Маркерт зазначив, що влада форсує його прийняття. «Я очікую, що закон буде прийнято до Різдва. Час прийняття закону не є драматичним, більш важливо те, що зміни повинні бути дійсно нейтральними, а не односторонніми», – сказав він.

За словами Маркерта, основним побоюванням у зв’язку з прийняттям нового закону є можливість широкого використання «адміністративного ресурсу» в одномандатних виборчих округах особливо як це було на виборах 2002 року.

Описуючи вибори 2002 року Маркерт відзначив: «Місцева адміністрація намагалася проштовхнути свого кандидата. В гру було вкладено багато грошей, а місцеві бізнесмени багато витратили для того, щоб виграти свої місця. Було обрано «підроблених незалежних кандидатів», які потім негайно приєдналися до правлячої більшості».

Коментуючи теперішню ситуацію в Україні Маркерт зазначив, що в Україні важко згадати дуже спокійний період, коли не було ніяких непорозумінь. Однією з найбільших проблем, яка створює напруженість зараз, за його словами, є також суди проти опозиційних політиків.  "Це може бути більш важливішим, ніж протести рятувальників Чорнобиля та воїнів-афганців", – сказав він.

Маркерт також сумнівається, що майбутні вибори можуть бути зірвані владою у зв’язку з Євро-2012. «Я думаю, що футбольний чемпіонат не може бути причиною, щоб не проводити вибори. Цілком природно, що у разі його успішної організації влада намагатиметься використовувати чемпіонат з футболу, як доказ того, що вона управляє ефективно. З іншого боку, під час організації заходу опозиція може вказувати на проблеми. Я думаю, що це є частиною легітимною політичної гри в країні», – зазначив представник Венеціанської комісії.

Крім того, Маркерт вважає, що Україна «дійсно прийняла рішення рухатися в бік Європи». «Очевидно, що опозиція вважає себе проєвропейською, але уряд також хоче тісніших відносин з Європою. У зв'язку з цим проблема в тому, що вони не хочуть сприйняти всі наслідки цього вибору на національному рівні», – додав він.