Опозиція хоче внести 20 поправок до виборчого законопроекту

9 Листопада 2011, 09:54

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» в матеріалі «Оппозиция идет по списку».

Зокрема, вчора відбулося закрите засідання тимчасової спеціальної комісії (ТСК) Верховної Ради, створеної для підготовки узгодженого законопроекту про вибори народних депутатів. Про хід цього заходу розповів народний депутат Сергій Підгірний («БЮТ-Батьківщина»).

«На початку засідання голова ТСК Руслан Князевич запропонував проаналізувати в тому числі законопроекти, які раніше були відхилені Верховною Радою, але цю пропозицію більшість не сприйняла. Було сказано, що є п'ять законопроектів, які потрібно розглянути, і зупинитися на одному з них. На якому – здогадатися нескладно», – зазначив депутат.

Під час засідання ТСК депутати вирішили в четвер обмінятися конкретними пропозиціями до законопроектів. Як повідомило джерело в ТСК, в опозиції вже готовий перелік із 20 поправок до закону про вибори, на внесення яких вони наполягатимуть під час доопрацювання закону більшості.

Одна з них – запровадження відкритих списків і зміна пропорції при проведенні виборів. Зараз законопроект №9265-1 передбачає обрання 50% депутатів по мажоритарних округах, а 50% – за партійними списками.

«Ми пропонуємо змінити співвідношення. Нехай за списками буде обрано 75% депутатів», – повідомило джерело.

Співрозмовник також зазначив, що таким чином опозиція намагається домогтися зменшення представництва Партії регіонів у Раді, мета якої – провести до парламенту не менше 300 депутатів на парламентських виборах-2012.

Також опозиція наполягатиме на скасуванні норми законопроекту, що передбачає зняття з виборів кандидата в депутати у разі винесення йому двох попереджень; повернення норми про виготовлення передвиборної агітації за державний рахунок, зокрема публікації виборчих програм кандидатів і партій; безкоштовному доступі кандидатів і представників партій в теле- і радіоефірах державних і комунальних ЗМІ.

«Якщо велика частина наших вимог не буде задоволена, ми вийдемо з робочої групи і покинемо сесійну залу в день, коли закон про вибори буде голосуватися. Крім цього, ми оголосимо нелегітимними результати виборів, які пройдуть по цьому закону. Це стане ударом по авторитету президента, оскільки за підготовкою до виборів уважно стежать на Заході. Зокрема, в США, Великобританії, Німеччині», – заявив виданню представник ТСК.

Разом з тим, у парламентській більшості назвали положення, від яких вони не мають наміру відмовлятися.

«Для нас як і раніше залишається два принципових питання – змішана виборча система у форматі 50/50 і підвищення прохідного бар'єру до 5%. Всі інші норми законопроекту можна обговорювати», – повідомив виданню один з керівників Партії регіонів, який побажав залишитися неназваним.

Він зазначив, що якщо опозиція не братиме участь у підготовці нового законопроекту про вибори, то 17 листопада (останній день роботи ТСК. – Ред.) парламент прийме той варіант законопроекту, який зареєстрували представники парламентської більшості.

Як відомо, 3 листопада Верховна Рада України ухвалила постанову «Про створення Тимчасової спеціальної комісії з питання підготовки проекту Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Нагадаємо, 10 жовтня у Верховній Раді було зареєстровано проект Закону про вибори народних депутатів України (№9265-1), розроблений представниками більшості, зокрема, "регіоналом" Олександром Єфремовим.

Цей законопроект відрізняється від того, який надіслали на розгляд до Венеціанської комісії. Однак вчора комітет Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування рекомендував на сьогоднішньому засіданні прийняти в першому читанні саме цей законопроект.

Нагадаємо, 4 жовтня Верховна Рада відхилила 12 законопроектів про вибори народних депутатів, поданих опозиційними силами.