Торік понад 60% держзакупівель здійснили за неконкурентною процедурою

4 Листопада 2011, 19:32

При цьому відсутність належного контролю з боку уряду призвела до набуття порушеннями у сфері держзакупівель системного характеру і, як результат, – до поширення тінізації економіки в державному секторі, наголошують у Рахунковій палаті.

«Основна проблема, що не усувається протягом багатьох років, – це багатомільярдні втрати бюджету через проведення неконкурентних процедур при здійсненні державних закупівель товарів, робіт і послуг», – йдеться у повідомленні.

Так, у 2010 році лише 29% державних коштів планувалося використати за конкурентними процедурами, решту – за процедурою закупівлі в одного учасника та/або з обмеженою участю.

У результаті вартість договорів, укладених торік поза конкурентною процедурою, досягла майже 63% від загальної вартості всіх закуплених державою товарів, робіт і послуг.

«Аудитори Рахункової палати встановили, що середня вартість закупівлі, здійсненої у 2010 році на конкурентних засадах, становила 1,5 млн грн, а закупівлі, проведеної не на конкурентних засадах, – 51 млн гривень», – сказано у повідомленні.

«Вказане свідчить, що поза межами законодавчого поля здійснюються закупівлі на багатомільйонні суми, а з дотриманням норм законів – лише тендерні процедури на незначні суми», – наголосили у Рахунковій палаті.

У відомстві підкреслюють, що, з огляду на те, що Україна прагне до укладання Угоди про вільну торгівлю з ЄС, функціонування системи державних закупівель в нашій державі має відповідати міжнародним нормам та вимогам.

«Однак вихід із критичного стану потребує значних зусиль від усіх учасників цього ринку. Зокрема колегією зазначено, що забезпечення конкуренції та прозорості державних закупівель без внесення змін до чинного законодавства є неможливим», – заявили у відомстві.

Нагадаємо, на початку жовтня Генпрокуратура повідомила, що за результатами проведених з початку року перевірок у сфері проведення тендерних процедур при держзакупівлях порушено близько 300 кримінальних справ.