Азаров хоче встановити “монополію” на доступ до рахунків облгазів

1 Листопада 2011, 08:41

Як пише “Коммерсант-Украина” в статті “Списать не получится”, у понеділок Верховна рада зареєструвала законопроект, яким передбачена заборона на списання кредиторської заборгованості з розподільчих рахунків підприємств.

У пояснювальній записці до законопроекту говориться, що кредитори списували кошти і заарештовували їх рахунки, що сприяло росту заборгованості облгазів перед НАК "Нафтогаз України". До 31 жовтня вона досягла 3,4 млрд грн.

"По суті, розподільчі рахунки після прийняття цієї норми стануть недоторканні як для будь-яких кредиторів, так і для податкової інспекції і прокуратури",- говорить партнер юрфірми "Правові партнери" Андрій Доманський.

У прес-службі Міненерго новий законопроект не коментують. Проте раніше міністерство повідомляло про дефіцит коштів для розрахунків з російським "Газпромом".

"Дефіцит коштів у "Нафтогазу" пов'язаний з несвоєчасними розрахунками за газ з боку облгазів. Власники деяких з них штучно створювали борг перед облгазами з боку сумнівних кредиторів і таким чином частина грошей, призначених для розрахунків за газ, виводили. А НАК в результаті вимушена постійно брати нові кредити”, – розповіло джерело видання в Миненерго.

У Міненерго і прес-службі "Нафтогазу" не змогли уточнити, рахунки яких облгазів були заарештовані.

У самих облгазах наявність такої схеми заперечують. "Я взагалі не чув, щоб хтось таким чином затримував платежі. Відомі мені облгази розраховуються вчасно",- сказав голова правління компанії "Винницягаз" Ігор Марчак.

При цьому, джерело видання в "Одессагаз" розповіло, що деякі власники розподільчих компаній дійсно були вимушені знімати частину коштів з рахунків облгазів через пов'язаних кредиторів в суді, зберігаючи власний прибуток.

"Усі платежі за газ "автоматом" йшли на "Нафтогаз", розподільчі компанії отримували свою частину тарифу за залишковим принципом. Того, що вони отримували, не ввистачало, щоб покрити собівартість робіт. Тому деякі власники дійсно використали своїх же кредиторів для отримання коштів",- пояснив співрозмовник.

Як повідомлялось, 23 листопада 2010 року Кабмін зобов'язав постачальників газу (здебільшого газопостачальні компанії, облгази), а також продавців газу (у тому числі облгази) відкрити рахунки в держбанках для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ від споживачів.

Верховна Рада списала борги підприємств паливно-енергетичного комплексу на суму понад 24 млрд гривень перед державним бюджетом, а також відповідні взаємні борги підприємств ПЕК.