У Киргизії обирають президента за новими правилами

30 Жовтня 2011, 11:52

Нині державу очолює президент перехідного періоду Роза Отунбаєва, яка обійняла цю посаду за результатами референдуму, проведеного тимчасовим урядом влітку минулого року, після того як опозиція взяла владу в свої руки.

Повноваження Отунбаєвої закінчуються 31 грудня. Вдруге претендувати на посаду президента вона вже не може, оскільки, згідно з новою конституцією країни, прийнятою минулого року після держперевороту, президент Киргизії обирається на шість років і тільки на один термін.

За даними ЦВК, всього в республіці зареєстровано 3 млн 32 тис 681 виборець.

За інформацією ЦВК, явка на виборах до 12 години неділі (9.00 за київським часом) склала близько 9,67%. Найбільша явка зареєстрована у південній Джалал-Абадської області та південній столиці республіки місті Оші, де вже проголосували понад 13% виборців У Бішкеку проголосували лише 7,7% виборців.

На нинішніх виборах немає порогу явки, вони будуть визнані дійсними у будь-якому випадку. Переможе кандидат, який набрав понад 50% голосів. У разі не набрання такої кількості голосів будуть призначено другий тур виборів.

На пост глави держави претендували 83 кандидати, проте офіційні мандати кандидата в президенти отримали тільки 23. Згодом ще семеро з них відмовилися від передвиборної боротьби. Таким чином, залишилося всього 16 учасників. Протягом двох останніх діб перед виборами всі дільничні комісії республіки вручну викреслювали прізвища вибулих кандидатів з більш ніж 3 мільйонів виборчих бюлетенів.

За офіційними даними, на президентських виборах в Киргизії працюють 2 тис 289 виборчих дільниць. А також 29 виборчих дільниць у 23 країнах світу.

Вибори проходять за великої кількості нововведень, які парламент країни вніс у виборче законодавство буквально за кілька днів до оголошення виборів.

Зокрема, з моменту початку агітаційної кампанії в республіці введена цензура всіх іноземних телеканалів. Киргизькі телевізійники змушені припинити на час виборів мовлення багатьох іноземних телеканалів, так як не мають необхідної апаратурою для запису.

Також вперше використовується видима маркування виборців, яка повинна нейтралізувати можливість повторного голосування виборцем. До цього використовувалася маркування спеціальними невидимим чорнилом, яку можна було розгледіти тільки в світлі спеціальних ламп.

Міжнародні спостерігачі відзначають, що, незважаючи на побоювання, поки виборча кампанія в республіці проходить без особливих ексцесів.

Позначки: