Законопроект включає в Податковий кодекс главу, присвячену спрощеному оподаткуванню, що передбачає в тому числі поділ платників єдиного податку на 4 категорії.
До першої категорії віднесені фізособи-підприємці, що торгують на ринках або надають побутові послуги населенню, що не мають найманих робітників, і обсяг доходу яких не перевищує 150 тис. гривень на рік.
Для таких підприємців місцевими радами установлюється ставка податку в межах від 1% до 10% мінімальної зарплати на місяць.
До другої категорії віднесені фізособи-підприємці, що працюють у ресторанному бізнесі або надають побутові послуги населенню, або платники єдиного податку, що мають не більш як 10 найманих робітників, з обсягом доходу не більш як 1 млн гривень на рік.
При цьому в другу категорію не потрапляють підприємці, що займаються посередницькими послугами із продажу, оренди або оцінки нерухомості, вони належать до третьої категорії.
Для другої категорії місцевими радами встановлюється ставка податку в межах від 2% до 20% мінімальної зарплати на місяць.
До третьої категорії віднесені фізособи-підприємці, що мають не більш як 20 найманих робітників з обсягом доходу не більш як 3 млн гривень на рік.
До четвертої категорії належать юрособи будь-якої організаційної форми, що мають не більш як 50 найманих робітників з обсягом доходу не більш як 5 млн гривень на рік.
Для підприємців третьої й четвертої категорій установлюється ставка податку в розмірі 3% від отриманого виторгу за умови сплати ПДВ або 5% від отриманого виторгу без сплати ПДВ.
У разі, якщо платник єдиного податку отримає дохід, що перевищує встановлений категоріями ліміт, дохід від діяльності, не зазначеної у свідоцтві, або від діяльності, що не дає права використовувати єдиний податок, або дохід, отриманий при використанні невстановленого способу розрахунків, то цей дохід буде обкладатися єдиним податком за ставкою 15% (для першої, другої й третьої категорії підприємців) і за подвійною ставкою – для четвертої категорії платників.
Законопроект також визначає види діяльності, які не можуть здійснюватися платником єдиного податку (азартні ігри, валютні операції, експорт-імпорт підакцизних товарів, фінансове посередництво (крім страхових агентів)), не можуть бути платниками аудитори, фінустанови, нерезиденти.
Закон набуває чинності з 2012 року.
Нагадаємо, у червні Рада прийняла цей законопроект у першому читанні, тодішня редакція передбачала поділ підприємців на три категорії.
Податковий кодекс (за винятком низки норм) набув чинності з 1 січня 2011 року.
Кодекс не передбачає внесення змін в існуючу систему спрощеного оподаткування.
З 1 квітня набрали чинності норми кодексу, що регулюють сферу малого й середнього бізнесу