У своєму звіті Amnesty International розглянула факти поставок зброї в Бахрейн, Єгипет, Лівію, Сирію та Ємен з 2005 року. У звіті йдеться, що основними постачальниками зброї в п'яти країнах, включених в доповідь, були Австрія, Бельгія, Болгарія, Чехія, Франція, Німеччина, Італія, Росія, Великобританія та США.
Щонайменше 11 держав надали військову допомогу або дозволили експорт зброї, боєприпасів та супутнього обладнання до Ємену, де близько 200 протестувальників загинули в 2011 році. До них належать Болгарія, Чехія, Німеччина, Італія, Росія, Туреччина, Україна, Великобританія та США.
Найбільшим постачальником зброї до Сирії стала Росія. Так, у звіті йдеться, що близько 10% усього експорту озброєнь Росії йде туди.
Amnesty International виявила 10 держав, уряди яких ліцензували поставки озброєння, боєприпасів і супутнього устаткування для лівійського режиму полковник Муаммара Каддафі з 2005 року. Серед таких країн Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Росія, Іспанія та Великобританія.
Велика частина важкого озброєння, знайденого в Лівії дослідниками організації, була виготовлена за радянської епохи і широко використовувалися обома сторонами в ході конфлікту.
«Ці дані виявляють абсолютний провал існуючого контролю над експортом озброєннями та підкреслюють необхідність ефективного глобального договору про торгівлю зброєю, котрий би повною мірою враховував необхідність захисту прав людини», – заявила дослідниця від Amnesty International Хелен Хьюз, яка приймала участь у підготовці звіту.
«Уряди, які зараз заявляють, що вони солідарні з людьми по всьому Близькому Сходу та Північній Африці ті ж самі, що донедавна поставляли зброю, кулі, військову та поліцейську техніку, які були використані, щоб убити, поранити і довільно затримать тисячі мирних протестувальників в таких країнах як Туніс та Єгипет, і які ще зараз використовуються в Сирії та Ємені».
Amnesty International зазначає, що цього року міжнародне співтовариство зробило деякі кроки для обмеження поставок зброї. Разом з тим, існуюча система запобігання експорту зброї не була ефективною в минулих роках. «Ембарго на постачання зброї зазвичай «занадто малі та занадто пізно», коли йдеться про кризи, пов’язані з порушенням прав людей», – заявила Хьюз.