Влада заклала в законопроект про вибори механізм усунення своїх конкурентів

12 Жовтня 2011, 16:53

«Цей законопроект ще й передбачає спеціальні механізми впливу на склад кандидатів, щодо яких проводиться голосування, так, щоб якомога ефективніше усувати будь-яких реальних конкурентів для кандидатів від влади», – сказав депутат.

З його слів, такі механізми закладені, зокрема, у норму про короткі терміни реєстрації кандидатів.

При цьому він зазначив, що у разі наявності якихось неточностей у документах на реєстрацію кандидатів ці документи повертають суб'єктові їх внесення і йому необхідно встигнути в дуже стислий термін виправити ці помилки й подати знову документи.

Крім цього, зі слів Ключковського, у законопроекті, внесеному на розгляд парламентом, з'явилася норма, якої не було в проекті закону, який розробляла робоча група на чолі з міністром юстиції Олександром Лавриновичем, про скасування реєстрації кандидатів в одномандатному окрузі за 2 попередження.

«Ви розумієте, що знайти можливість винести 2 попередження – це технічна справа і робиться вона легко», – зазначив депутат.

Він також розкритикував положення проекту закону про те, що результати виборів в одномандатному окрузі не можуть бути оскаржені.

Серед моментів, які відкривають можливості для зловживань, депутат назвав, зокрема, положення про те, що рішення про відхилення кандидатур до складу окружних і дільничних комісій не приймається.

З його слів, це унеможливлює оскарження відхилення кандидатур до складу виборчкомів.

Також він зазначив, що не передбачено можливості заміни членів виборчкомів, наприклад, у разі їх залякування або підкупу певними кандидатами, а також немає вимог до ступеня захисту бюлетенів.

Парламентарій повідомив, що передбачено, що виборчі бюлетені до одномандатних і загальнодержавного округів розрізнятимуться тільки за кольорами.

Ключковський підкреслив неприпустимість прийняття парламентом цього законопроекту.

Як повідомлялось, 6 депутатів Верховної Ради пропонують парламенту ввести змішану мажоритарно-пропорційну виборчу систему на виборах Ради і підвищити прохідний бар'єр з 3 до 5%.

У червні Міністерство юстиції передало законопроект «Про вибори народних депутатів України» «Венеціанської комісії», Міжнародному фонду виборчих систем (IFES) і Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки й співробітництва в Європі для проведення його експертизи.

«Венеціанська комісія» має намір затвердити висновок щодо законопроекту про вибори Ради на засіданні 14 жовтня.

У попередньому висновку комісії із законопроекту «Про вибори народних депутатів» вона виступила за те, щоб у ньому було передбачено повне розкриття інформації про джерела й обсяги фінансування передвиборних кампаній, а також про обсяги й види видатків на кампанії.

Голова фракції Партії регіонів Олександр Євремов заявив, що президент Віктор Янукович особисто внесе в Раду законопроект про вибори народних депутатів. Цей документ передбачає введення змішаної системи виборів, збільшення прохідного бар’єру для участі партії з 3% до 5%, а також заборону на участь у виборах блокам партій.

Зазначимо, що США і ЄС наполягають, щоб Україна дочекалась остаточного спільного рішення Венеціанської комісії та Офісу демократичних інституцій і прав людини (ОДІПЛ) ОБСЄ щодо законопроекту про вибори народних депутатів.