Scopus – найбільша в світі реферативна база даних науково-технічних та медичних журналів, до котрої входять більше 17 тис рецензованих журналів, 600 назв Trade Publications, 350 книжкових серій, 3,7 млн доповідей конференцій. Загалом в базі на даний момент міститься 42,5 млн записів. Наукометричний апарат Scopus забезпечує облік публікацій науковців і установ, у яких вони працюють, та статистику їх цитованості. Використовуючи ці дані Національна бібліотека ім.. Вернадського і склала рейтинг українських вишів за кількістю їх цитувань у світі.
В рейтингу, зокрема йдеться, що науковці КНУ ім. Т. Шевченка в базі Scopus мають майже 9 тис. публікацій, які цитувалися більше 24 тис. разів. На другому місці за цитованістю – Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна з 5,4 тис статей та 17,5 тис цитувань. Наступну сходинку посів Львівський національний університет імені Івана Франка, який в базі має 3,7 тис статей та 12,4 тис цитувань. Четверта сходинка дісталась Одеському національному університету ім. І. І. Мечникова, який в базі має 2 тис статей своїх науковців та 5,9 тис цитувань. А на п’ятому місці опинився Національний технічний університет України "Київский політехнічний інститут" з 3,4 тис статей та 5,4 тис цитувань.
До десятки найбільш цитованих вишів ввійшли також Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Донецький національний медичний університет імені Максима Горького, Ужгородський національний університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут".
Національний медичний університет ім. акад. О. О. Богомольця опинився на 19-й сходинці, Національний університет "Києво-Могилянська академія" – на 21-й, Одеський національний політехнічний університет – на 28-й.
Як повідомлялось, нинішнього року два українських виші вперше пробитилися хоча і не до першої сотні, але до топ-листа авторитетного міжнародного рейтингу престижності вищих навчальних закладів QS World University Rankings. Зокрема, до топ-700 (із усього 2919 ВНЗ у рейтингу і близько 20 000 усіх ВНЗ у світі) рейтингу QS World University Rankings потрапили Донецький національний університет (ДонНУ) і Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» (КПІ)
НагадаємоЯк відомо, раніше Міносвіти потрапило в скандал, пов'язаний із зарахуванням українських вишів у сфабрикований світовий рейтинг. На засіданні громадської гуманітарної ради в серпні минулого року президент Віктор Янукович поставив завдання, щоб 3-5 університетів Україні увійшли до ВНЗ, визнаних у світі.
У березні цього року чиновники Міносвіти Україні заявили, що завдання президента виконано і в міжнародний рейтинг потрапило 5 українських вишів. За інформацією незалежного російського рейтингового агентства «РейтОР», в остаточний список із 430 унівеситетів потрапили: Харківський національний університет — 287-289 місце в рейтингу; Національний технічний університет України «Харківський політехнічний інститут» — 356 місце; Донецький національний технічний університет — 409 місце; Донецький національний університет — 421 місце, Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського — 426 місце.