«Ще напередодні голосування через заяву Портнова (керівник Головного управління з питань судоустрою адміністрації глави держави Андрій Портнов – Ред.) було помітно, що законопроект не спрямований на декриміналізацію процесу (Тимошенко – Ред.). Плюс почали розповсюджувати інформацію щодо установок на голосування «регіоналів». І це дійсно свідчить про те, що сценарій декриміналізації, скоріше за все, не буде застосований. Якщо у президентський законопроект не буде внесено зміни щодо третьої частини, тоді ризики для Тимошенко суттєво зростають», – стверджує Фесенко.
«Є ще варіант – повернення справи на дорозслідування. На мій погляд, це також малоймовірно, тому що це фактично буде негативна оцінка роботи прокуратури, хоча дасть можливість продемонструвати гуманність і гнучкість перед Європою. Також цього вимагає Тимошенко і її команда. А виконання цієї умови свідчитиме про її перемогу. Традиційний варіант, який часто застосовується щодо 365 статті – це умовний вирок. З одного боку, це буде часткове задоволення Європи, можливо, навіть звільнення Тимошенко, але в той же час буде заборона брати участь у виборах», – додав він.
На думку Фесенка, за теперішньою поведінкою «регіоналів» помітно, що конкретного рішення стосовно справи Тимошенко ще немає.
«Впродовж останніх тижнів з витоків інформації помітно, що в оточенні президента відбувається досить сильна боротьба і дискусія – що далі робити з Тимошенко. Звісно, є прихильники її звільнення і так звана «каральна група» – її треба засудити, а потім ще раз поторгуватися з Європою. Хоча, на мій погляд, це небезпечна тактика, бо Європа і так вже роздратована. Тому, якщо буде каральний вирок, боюся, що це роздратування може перейти на інший рівень і може позбавити нас шансів на підписання угоди про асоціацію або її проблеми щодо її ратифікації», – заявив політолог.
На думку Фесенка, законопроект президента щодо декриміналізації був пов’язаний скоріше з бізнесом, ніж зі справою Тимошенко.
«Мета цього законопроекту пов’язана не лише з Тимошенко. По-перше, треба було продемонструвати Європі, що президент і українська влада гуманізують кримінальне законодавство, яке стосується економічних правопорушень, виявляють дружнє ставлення до бізнесу, адже він був ініційований і лобіювався бізнесменами з оточення Сергія Тігіпка та Адміністрації президента. А тема Тимошенко з’явилася, у зв’язку з цим законопроектом, під час діалогу з Європою в вересні і можливо свідомо використовувалась, щоб підживлювати надію, що її можуть звільнити», – пояснив Фесенко.
Нагадаємо, Верховна Рада відмовилася скасувати кримінальну відповідальність за перевищення влади або службових повноважень, які спричинили тяжкі наслідки. За відповідний проект закону №9075 у першому читанні проголосували 144 депутатів за мінімально необхідних 226.
Пізніше голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що виступає за те, щоб доповнити опозиційними ініціативами президентський законопроект про декриміналізацію деяких статей Кримінального кодексу.
Як відомо, Янукович вніс до парламенту проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності 27 вересня.
Однак, під цей законопроект не підпадає стаття, за якою судять екс-прем’єра Юлію Тимошенко.