У Франції вийшла книга про суд над Дем’янюком

3 Жовтня 2011, 13:59

Публікація об’єднує численні судові довідки, посилається на історичні документи, журнальні та газетні матеріали світової преси.

«До недавнього часу, міжнародне судочинство переслідувало спочатку ідеологів гітлерівського режиму, – Герінга, Гесса, потім — організаторів, – Ейшмана, Папона, – згодом — офіцерів та солдатів SS. Вирок проти Дем”янюка стає визнанням відповідальності найнижчих виконавців, без яких зловісний механізм винищення людей не працював би… Цей процес дозволив Німеччині заповнити останню сторінку історії, що почалася з Нюренбергського процесу», – коментує автор.

Перші відгуки на книгу — досить суперечливі.

«Нехай Дем”янюка визначають колишнім радянським полоненим, а не українцем, як робить час від часу світова преса, так чи так виникає проблема селективної відповідальності за злочин. Чому з-поміж усіх колишніх охоронців таборів для показового процесу вибрано саме іноземця? Відповідальність за співучасть у вбивствах, безумовно є. Але тоді — для всіх однакова. Як колись у 50-х роках, Східна Німеччина засудила за співпрацю з нацистами всіх, хто працював у таборах бодай на технічних посадах до однакових термінів ув’язнення. У цьому ж випадку — засуджено лише одну особу, решту не потурбували», – заявив французький державний службовець Франсуа.

Водночас, літературний критик Ноан Лін вважає, що цей німецький погляд на процес над Дем’янюком може стати прикладом для української спільноти.

«Найважливіше в книзі те, що вона доводить: можна засудити злочин через багато років після того, як він був здійснений. На міжнародному рівні серйозна юридична праця можлива завжди. Попри всі імовірні тиски та незважаючи на фактор часу», – вважає Лін.

Нагадаємо, у травні мюнхенський суд визнав 91-річного уродженця України Івана Дем'янюка  винним у сприянні вбивству 27 тисяч 900 осіб у концтаборі Собібор, що був розташований на території Польщі. Процес у баварській столиці тривав 18 місяців. Йому передувала складна процедура екстрадиції Дем'янюка зі Сполучених Штатів, куди він перебрався після закінчення Другої світової війни. Дем'янюка засудили до 5 річного терміну ув'язнення, водночас його адвокати подали апеляцію.

читати ще