Жанна Безп’ятчук заступники редактора відділу "Світ"

Польща підтримає підписання Угоди про асоціацію з Україною у будь-якому випадку

29 Вересня 2011, 13:59

«Для майбутнього України дуже важливо, щоб переговори щодо Угоди про асоціацію таки закінчилися. А ось її ратифікація залежатиме від політичної ситуації в країні. Це справа українських органів влади та судів вирішувати питання щодо Юлії Тимошенко. Ми можемо лише донести свою позицію і переконатися, що вона була почута», – заявив Міколай Довгелевич.

Для донесення цієї позиції Польща збирається використати майданчик саміту Східного партнерства, що 29 вересня стартує у Варшаві. Міколай Довгелевич підтвердив, що його країна підтримує ідею підписання Угоди про асоціацію з Україною цього року у будь-якому разі, але все ж таки на прохання Тижня уточнити, чи буде так і в разі засудження екс-премєрки, не відпові

.

На запитання Тижня про те, чи може ЄС усупереч позиції Польщі вжити кардинальних заходів, як-от, приміром, скасування Саміту ЄС – Україна в грудні 2011 року, у разі засудження Юлії Тимошенко, міністр відповів: «Я не хочу спекулювати на тему того, що саміт не відбудеться. Ми дуже сподіваємося, що Угода про політичну асоціацію буде підписана. Це наша позиція… Далі ми будемо спостерігати, що відбувається».

Польський міністр також підтвердив, що дуже важливо, аби у фінальному варіанті підсумкової декларації саміту Східного партнерства було закріплено положення про підтримку європейських прагнень та європейського вибору окремих країн-учасниць програми. Саме це формулювання разом з дефініцією «східноєвропейські країни» прокладає місток до ст. 49 Договору про ЄС, де йдеться, що кожна європейська країна, яка поважає принципи ЄС, може подати заявку на приєднання до цього об’єднання.

Довгелевич розповів, що коли Польща лише починала свій діалог із ЄС щодо можливості членства, то лексика й формулювання, які застосовувалися до неї, не були більш чіткими й обнадійливими. Тому нинішня дипломатична боротьба за кожне слово й кожну згадку про європейськість країн Східного партнерства, насамперед України та Молдови, які займають принципові щодо цього позиції, є вкрай важливою.