Так, автор вказує на те, що нещодавно Польщі було запропоновано допомогти зі спорудженням атомної електростанції в Калінінградській області, яка так чи інакше конкуруватиме з ідеєю побудови нової станції в литовському Вісагінасі замість закритої два роки тому Ігналінської АЕС.
«Оскільки північ Польщі й так потерпає від браку електроенергії, а відносини з Литвою не найкращі, не виключено, що поляки погодяться на пропозицію Кремля», – пише Кабачій.
Автор зазначає, що натомість коли найбільший нафтопереробний польський концерн ORLEN викупив нафтопереробний завод у литовському Можейкяї, російська «Транснефть» одразу ж перекрила поставки нафти. ORLEN довелося шукати можливості транспортувати її морським шляхом.
Як пише автор подібні литовсько-польські конфлікти «підживлюють хибні уявлення частини польської еліти про розклад сил у регіоні, підштовхують до спроб натиснути на сусідів, щоб «розрубати» давні непорозуміння».
«На цьому тлі, вміло граючи на великодержавних комплексах деяких представників польського істеблішменту, російська сторона створює сприятливі умови для реалізації своїх інтересів у регіоні – часто всупереч інтересам інших країн», – пише Кабачій.
При цьому, за словами автора, «тверезо мислячі люди і в Литві, і в Польщі усвідомлюють це».
Полька шляхетського походження з Литви, зірка польської тележурналістики Марія Пшеломєц так коментує ситуацію: «У польсько-литовських відносних зараз така ситуація, як у кішки з собакою, які постійно гарчать один на одного. Була б моя воля, я б їх як ото взяла за шкірки, та й порозкидала б у різні боки! Бо де двоє сваряться, там третій зискує».
Детальніше читайте у статті «(Не)спільна справа» у №39 Тижня.