«Для нас необхідно, щоб вибір виборчої системи… відбувався за участі всіх політичних сил і за умови досягнення широкомасштабної згоди», – сказав він.
З його слів, представники комісії під час візиту в Київ дійшли висновку, що рішення про вибір виборчої системи було одностороннім, і в ньому не брала участі опозиція.
Маркерт також підкреслив необхідність чіткого визначення в законопроекті про вибори народних депутатів меж і розмірів виборчих округів.
«Дуже важливо, щоб процес розподілу країни на виборчі округи відбувався за чесними і відкритими принципами, а не на догоду одній політичній силі», – сказав він.
Крім того, Маркерт виразив думку, що деякі положення законопроекту становлять загрозу для засобів масової інформації.
На його думку, такий ризик створює рекомендації ЗМІ про поведінку в ході виборів.
При цьому Маркерт зазначив, що діалог представників комісії з Міністерством юстиції був конструктивним.
Він виразив надію, що Україна врахує вимоги комісії про забезпечення прозорих рішень Мін'юсту, які повинні обнародуватися на сайті міністерства, а також рекомендації про те, що всі кандидати в депутати Верховної Ради повинні подавати звіти про використання коштів у ході виборчої кампанії.
Маркерт ще раз підкреслив важливість врахування рекомендацій про заборону балотуватися в парламент особам, засудженим лише за скоєння тяжких злочинів, оскільки, на його думку, це положення перешкоджає участі у виборах лідерам опозиції, стосовно яких зараз ведуться судові справи.
Як повідомлялось, у червні Мін'юст передав законопроект «Про вибори народних депутатів України» «Венеціанській комісії», Міжнародному фонду виборчих систем (IFES) і Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки й співробітництва в Європі для проведення його експертизи.
Законопроект припускає, що вибори депутатів Ради здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою, відповідно до якої половина кількісного складу Ради обирається за пропорційною системою в загальнодержавному виборчому окрузі по виборчих списках кандидатів у депутати від політичних партій, а інша половина обирається за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.
Ним також передбачене підвищення прохідного бар'єра з 3 до 5%.
Чергові вибори Ради повинні пройти 28 жовтня 2012 року.
Нагадаємо, Нагадаємо, 13 вересня Міністерство юстиції отримало попередній неофіційний висновок Венеціанської комісії щодо проекту Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Пізніше міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що низку рекомендації Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії») до законопроекту про вибори Верховної Ради не може бути враховано.