У доповіді Amnesty стверджується, що більшість порушень прав людини в Лівії були здійснені силами, лояльними Каддафі, проте і його противники були причетні до вбивств і тортур.
До таких правозахисники відносять самосуди над чорношкірими мігрантами, в яких підозрювали найманців Каддафі, а також вбивства з помсти і тортури захоплених в полон військовослужбовців урядових сил.
"У більшості випадків спосіб арешту швидше нагадував викрадення. Людей заарештовували озброєні люди в масках, які не називали себе, – йдеться в доповіді. – Ніхто із заарештованих, будь-то лівійські громадяни, іноземці, або солдати не могли зв'язати з адвокатом або формально опротестувати свій арешт".
У доповіді повідомляється, що заарештованих примушували зізнаватися у злочинах або в тому, що вони підтримують Каддафі під тортурами. За словами колишніх ув'язнених, їх били залізними прутами, застосовували електрошок і допитували із зав'язаними очима.
Amnesty International стверджує, що родини жертв злочинів не зверталися за допомогою, бо боялися уславитися "нереволюційними" або прихильниками Каддафі.
Повна картина поки не склалася, але Amnesty International звернулася до перехідного уряду із закликом слідкувати за своїми прихильниками, розслідувати всі факти порушень прав людини і не допускати ксенофобії та расизму.
Серед злочинів режиму Каддафі організація називає навмисні напади на мирне населення, широкомасштабну кампанію викрадень людей, незаконні затримання та тортури. Частину з цього можна кваліфікувати як воєнні злочини, зазначила Amnesty.
Дії повстанців так трактувати не можна, заявив міністр юстиції в перехідному уряді Лівії Мохаммед Алагі, коментуючи висновки правозахисників.
"Вони звичайні люди, а не військові", – заявив він агентству AssociatedPress, підкресливши, що повстанці дійсно робили помилки.
Доповідь організації наповнена також повідомленнями про жахливі злочини режиму Каддафі.
Місцезнаходження полковника Каддафі залишається невідомим, але лояльний йому телеканал "Арран", що віщає з Сирії, напередодні передав заяву від його імені.
На відміну від попередніх заяв, переданих у записі голосом, схожим на голос 69-річного лівійського лідера, цього разу заяву зачитав диктор каналу.
Нагадаємо, на початку червня спостерігачі ООН заявили, що виявили в Лівії докази того, що війська, вірні полковникові Каддафі, винні у вбивствах і тортурах. У той же час місія ООН заявила, що сили опозиції також здійснили вчинки, які можна розглядати як військові злочини, хоча і в менших масштабах, ніж сили Каддафі.