"В цілях зміцнення співпраці між нашими країнами, я хотів би прийняти цю нагороду. Але я глибоко стурбований нинішньою ситуацією через права моїх співвітчизників на свою мову, збереження традицій і поваги до польської культури", – говориться в листі, адресованому посольству Литви.
Валенса подякував Грибаускайте за те, що Литва визнала його внесок у розвиток двосторонніх стосунків, але сказав, що він упевнений, що права польської меншини повинні зміцнюватися, а не обмежуватися
Грибаускайте призначила нагороду Валенсі 10 червня.
Тоді міністерство стверджувало, що лауреат Нобелівської премії миру Лех Валенса став символом звільнення Східної і Центральної Європи.
"Початий ним процес опору тоталітарній системі допоміг країнам Східної і Центральної Європи, у тому числі – і Литві, відновити незалежність і свободу", – стверджується у документі.
Валенса у 1994 році разом з президентом Литви Альгірдасом Бразаускасом підписав договір про дружні стосунки і співпрацю.
Великий хрест ордена Вітаутаса Великого – третя за значенням вища нагорода литовської держави. Ним нагороджуються керівники і громадяни Литви і зарубіжних країн за особливі заслуги перед Литвою.
Останнім часом стосунки між Литвою і Польщею затьмарюють розбіжності в оцінці становища національних меншин. Польща критикує положення нового Закону про освіту, згідно з якою в школах нацменшин посилюється вивчення литовської мови, хоча литовці, що проживають в Польщі, стверджують, що навіть після цього у поляків в Литві буде краща, ніж у них, можливість вчитися рідною мовою.