Згідно з документом, направленим до ВР ще в червні Кабінетом міністрів України, армія матиме право на застосування зброї для «відбиття ударів засобів повітряного нападу по важливих державних об’єктах», «припинення порушення державного кордону України повітряними суднами збройних формувань інших держав», «припинення протиправних дій повітряних суден у повітряному просторі України, якщо вони використовуються з метою здійснення терористичного акту», «примушення до посадки захоплених (викрадених) повітряних суден».
Відкривати вогонь дозволяється також у випадку збройної загрози складам ракетної та стрілецької зброї та/чи боєприпасів, місцям розташування військових частин.
Крім того, військові матимуть право стріляти в разі, якщо іншим чином не можуть зупинити морське судно, переслідуване військовими кораблями України за підозрою в піратстві перевезенні наркотиків, зброї чи незаконно захоплених громадян України або інших країн.
Також, згідно із законопроектом, рішення президента України про масштабне використання зброї армією в мирний час тепер потребують не «затвердження», а лише «схвалення» їх Верховною Радою.
Як вказано в пояснювальній записці до законопроекту, його розроблено головним командуванням Військово-Морських Сил.
Як повідомлялось, 13 квітня Кабмін затвердив нову редакцію воєнної доктрини.
У документі перелічені внутрішньополітичні ризики виникнення військових конфліктів.У порівнянні з попередньою редакцією, де головними внутрішніми загрозами називалися незадовільний стан збройних сил і діяльність екстремістських і сепаратистських організацій, їх перелік розширився. Тепер, крім проявів сепаратизму всередині країни, загрозою вважається «втручання у внутрішні справи, здійснюване за допомогою інформаційного впливу, економічного тиску, фінансової та моральної підтримки окремих політичних сил, неурядових організацій», чия діяльність спрямована на дискредитацію влади.
Тобто за такого підходу Збройні сили можна буде використовувати проти власного народу.
Окрім цього, у новій військовій доктрині чітко прописаний позаблоковий статус України, де вона відмовляється від перспективи вступу до НАТО..