Як повідомляє газета «Коммерсанть-Украина» у статті «Европарламент оторвался от преследований», за підсумками дискусії в Європарламенті якогось формального рішення не приймалося, однак на ньому з порядку денного було фактично зняте питання про можливе блокування завершення переговорів між Києвом і Брюсселем.
«Сьогодні всі підтримали якнайшвидше завершення переговорів, і я не очікую, що в подальшому будь-хто з моїх колег по комітету запропонує Європарламенту інший варіант. Я вважаю, що наступний раунд переговорів про ЗВТ, який відбудеться у вересні, стане останнім», – заявив доповідач від комітету, депутат Європарламенту Павло Залевські.
Водночас особливу гостроту дискусії надала стурбованість представників Європарламенту ситуацією, що склалася з демократією в Україні.
«Ми повинні враховувати і політичний контекст при укладанні угоди (про асоціацію – Ред.)… Потрібно враховувати і те, що Тимошенко арештована. Багато інших впливових політиків також або у в'язниці, або переслідуються. Право в Україні використовується, точніше ним зловживають в політичних цілях», – зазначив Залевскі перед парламентаріями.
Водночас члени комітету Європарламенту погодилися з думкою експертів про те, що призупинення переговорів Брюсселю з Києвом лише погіршить ситуацію з рівнем демократії в Україні і може привести до послаблення європейського вектора. Представники української опозиції, з якими зустрічалися депутати ЄП, також висловилися за швидке парафування договору.
«Враховуючи брак демократії в Україну, кращим виходом буде якомога більш швидке укладення угоди, адже цей документ містить зобов'язуючі норми про прийняття України європейських стандартів», – пояснив колегам Залевські.
Його підтримав запрошений на засідання представник Єврокомісії, директор генерального директорату «Торгівля» Руперт Шлегельмільх: «Хоч ситуація з Тимошенко і не є предметом переговорів, ми погоджуємося, що підписання договору про асоціацію допоможе Україну в тій ситуації, в якій вона перебуває».
Під час подальшого обговорення жоден з депутатів не висловився на користь введення санкцій щодо України.
Водночас, як повідомила Тижню прес-служба Залевського, на думку євродепутата, угода про асоціацію повинна розглядатися також і в контексті відносин України і Росії.
За словами Залевського, ми маємо справу з безпрецедентною ситуацією, у якій те, що якась держава проводить переговори з ЄС щодо Угоди про вільну торгівлю, не тільки критикують у третій державі, у даному випадку у Росії, але також ця держава вживає активних заходів, щоб заохотити Україну вийти з цих переговорів.
«Перший раз ми стикаємось із такою ситуацією і, я гадаю, що це вимагає посилання в Європейському Парламенті. Це вже не двосторонні справи між Україною та Росією, але це справи, у яких безпосередньо заангажований Європейський Союз. ЄС повинен чітко вказувати та засуджувати будь-які спроби перешкодити українській стороні підписати цю угоду», – зазначив Залевскі.
Як повідомлялося, президент Польщі Броніслав Коморовський під час зустрічі з президентом України Віктором Януковичем заявив, що процес над колишнім прем'єр-міністром Юлією Тимошенко перешкодою для європейської інтеграції України.
Раніше Янукович заявляв про однозначний зовнішньополітичний вибір України – рух у бік Європи.