Опозиція скептично сприйняла пропозицію Лукашенки сісти за стіл переговорів

31 Серпня 2011, 10:52

Політиків і експертів здивували слова Лукашенки про готовність сісти за круглий стіл «з усіма розсудливими людьми, до якого б політичного табору вони не належали, і реально оцінити, хто чого може зробити для поліпшення ситуації в країні».

Головний редактор журналу адміністрації президента «Белорусская думка» політолог Вадим Гігін запевняє тих, хто сумнівається в серйозності намірів: «Усе, що говорить президент, дуже серйозно».

У свою чергу лідери опозиційного табору не вірять у результативність цих переговорів.

«Ідея правильна, але за нею нічого немає», – стверджує екс-кандидат в президенти, лідер кампанії «Говори правду» Володимир Некляєв. І звертає увагу на лексику Лукашенка, в словах якого «проглядала зневага до опозиції і громадянського суспільства». На думку Некляєва, так не пропонують починати переговори, «мають бути названі їх учасники, місце, час, а також мета».

Водночас Некляєв не виключив, що діалог відбудеться.

«Він не сумнівається, що знайдуться люди, які повірять і яких вдасться обдурити, як вже не раз бувало», – сказав опозиціонер, зазначивши, що на Лукашенка впливає системна криза, від якої страждає економіка країни.

Проте екс-кандидат в президенти зізнався, що насилу уявляє діалог, в якому, як запропонував президент, братимуть  участь влада, опозиція, Росія і Євросоюз.

Некляєв також зазначив, що жодних переговорів з нинішньою владою не може бути без звільнення усіх політв'язнів.

Колишній спікер білоруського парламенту, голова Соціал-демократичної партії ("Громада") Станіслав Шушкевич назвав пропозицію Лукашенки "блюзнірським". Він також вважає, що не може бути і мови про діалог, поки в ув'язненні знаходяться десятки опозиціонерів.

У свою чергу директор російських програм фінського Інституту міжнародних відносин Аркадій Мошес вважає «головною перешкодою релегітимізації режиму Лукашенко» наявність в Білорусі політв'язнів. Умови їх звільнення, відмічає політолог, опозиція могла б обговорювати з владою.

Запрошення до діалогу Москви і Брюсселю Аркадій Мошес, навпаки, знаходить цілком логічним з точки зору інтересів режиму, що виявився в міжнародній ізоляції і прагнучого повернути можливість лавірувати між Євросоюзом і Росією. Беручи участь в переговорах навіть як спостерігачі, вони «підвищили б міжнародну легітимність режиму» і урівноважили б вплив один одного. «Інакше Лукашенко ризикує залишитися наодинці з Росією, що для нього украй небезпечно», – резюмує експерт.

Нагадаємо, 30 серпня У Білорусі припинено кримінальне переслідування члена Об'єднаної громадянської партії Анатолія Павлова Крім цього, правоохоронці закрили справу щодо керівника виборчого штабу кандидата в президенти Андрія Санникова Володимира Кобця.

Як відомо, білоруська опозиція 19 грудня 2010 організувала в Мінську несанкціоновану акцію після завершення голосування на президентських виборах, переможцем на яких став діючий президент Олександр Лукашенко. Влада затримали сотні учасників акції, включаючи опозиційних кандидатів у президенти. Більшість затриманих були покарані в адміністративному порядку.

Кандидатів у президенти Білорусі Миколу Статкевича і Дмитра Уса суд звинуватив у організації масових заворушень 19 грудня і засудив їх до 6 і 5,5 років позбавлення волі з відбуванням покарання в колонії посиленого режиму.

Раніше ще один кандидат у президенти Андрій Санніков, котрого називали основним конкурентом Лукашенка на виборах, був засуджений на 5 років позбавлення волі в колонії посиленого режиму. Решта кандидатів – Володимир Некляев і Віталій Римашевський – отримали умовні терміни.

Ще один екс-кандидат Алесь Михалевіч зумів таємно виїхати з Білорусі і отримав політичний притулок у Чехії.