У Польщі побачили, що Незалежність не дала Україні нормальної демократії

23 Серпня 2011, 15:55

Як пише видання, на берегах Дніпра розуміння демократії зводиться до дотримання виборчого права громадян. Водночас, держава залишає громадян незахищеними та беззахисними проти всевладдя корумпованого бюрократичного апарату та судів.

«Ставлення українців до незалежності й після 20 років залишається досить амбівалентним. Причиною є те, що ця незалежність не була вимріяною, вибореною чи випрацьованою спільними зусиллями народу і його еліти. Вона радше настала як наслідок історичного розвалу кон’юнктури, як ефект дезінтеграційних процесів всередині колишнього СРСР, а також як результат виваження всієї вигоди і витрат для комуністичної номенклатури України. Тобто у наслідок процесу еволюції, а не революції», – пише видання.

Найкращим прикладом цього є відсутність незалежно правлячої еліти. Україною, як і Білорусією (яка теж відзначатиме 20-річчя незалежності), за небагатьма винятками управляли та управляють люди, які є вихідцями із комуністичної номенклатури і які розпочали свою кар’єру ще у радянські часи.

«Незважаючи на усі недоліки, незалежність України означала відкриття себе для Заходу і Заходу для себе. Після кількох десятків років ізоляції в тоталітарних умовах Захід став доступним для мільйонів українців. А це означає можливість пізнання як функціонують демократичні держави і суспільства, в яких зв'язок між громадянами та владою, а також владою та бізнесом суттєво відрізняються. Такий досвід є надзвичайно цінним, навіть якщо наразі він не набув практичного застосування в Україні», – пише видання.

Для Польщі ж незалежність України та Білорусії, а також приєднання Польщі до європейських інституцій означає укріплення безпеки країни. Україна є нашим стабільним і дружнім сусідом.

«Україна є молодою 20-літньою панною, яка часто не може визначитися між демократичним та автократичним кавалером (тут, ЄС і Росія), у ній уже виросло нове покоління, яке не мислить в стилі Леніна чи Брежнєва», – зазначає журналіст польського радіо IAR Томаш Кулаковський.

Нагадаємо, за результатами опитування компанії Research & Branding Group спільно з журналом «Експерт Україна», більшість українців вважають найбільшим досягненням України за роки незалежності – 20 років, прожитих без військових конфліктів.

Водночас святом цей день вважають 67,5% опитаних Центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

читати ще