Як з'ясувало агентство у військових колах, після коротких ходових випробувань корабель водотоннажністю 60 тисяч тонн буде повернуто на суднобудівний завод у місті Далянь (провінція Ляонін на північному сході Китаю) для проведення монтажних та випробувальних робіт.
Як пише ВВС, початок ходових випробувань «Варяга», очевидно, змусить Японію і країни Заходу знову з занепокоєнням обговорювати проблему швидкого нарощування військової потужності Китаю. Тільки минулого тижня західні ЗМІ зазначали, що китайський авіаносець може змінити розстановку сил в Тихоокеанському регіоні та стати приводом до старту морський «холодної війни».
У Пекіні не приховують, що метою китайського керівництва є встановлення військово-морського рівноваги.
«Краще рівновага, ніж військова всемогутність США», – зауважили з цього приводу представники командування Збройних сил КНР.
У той же час експерти сумніваються, що авіаносець зможе зробити значний вплив на зміну балансу в ВМФ різних країн світу. Адже у США в даний час 11 авіаносців. В СРСР наприкінці 1980-х років було чотири авіаносних крейсери і два протичовнових крейсера-вертольотоносця. До 2011 року у складі ВМФ Росії залишилися боєздатними лише один авіаносець і чотири крейсера, проте до 2020 року до складу флоту РФ передбачається ввести ще чотири вертольотоносця Mistral. Такі країни, як Таїланд, Бразилія та Індія, мають по одному авіаносцю.
Будівництво важкого авіаносного крейсера «Варяг» почалося в СРСР наприкінці 1980-х років. Після розвалу країни корабель залишився іржавіти на верфі Миколаївського суднобудівного заводу. При розподіл Чорноморського флоту між Росією та Україною «Варяг» відійшов Києву. Китай купив недобудований корабель у Україні в 1998 році за 20 млн доларів. Спочатку стверджувалося, що з корабля зроблять плаваюче казино. Однак в 2005 році китайські військові фахівці почали переробку судна в Даляні.
Одночасно Китай приступив до розробки літаків палубної авіації, які в даний час проходять випробування. Після завершення будівельних робіт на авіаносці, який, як передбачається, буде використовуватися для підготовки льотчиків палубної авіації, на ньому можуть бути розміщені палубні винищувачі J-15, навчально-тренувальні літаки морської авіації JT-9 і вертольоти Z-8, повідомляє ИТАР-ТАСС з посиланням на місцеві ЗМІ.
На початку червня в КНР вперше офіційно підтвердили, що Китай будує власний авіаносець на базі «Варяга».
У липні цей факт підтвердили і в Міністерстві оборони КНР.
«В даний час Китай перебудовує старий авіаносець для того, щоб використовувати його в якості тренувального майданчика, а також для проведення наукових досліджень і експериментів», – заявив тоді представник китайського оборонного відомства Ген Яньшен.