Як повідомляє кореспондент Тижня, причиною зустрічі було внесення на розгляд Верховної Ради законопроекту «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом», яким пропонується розмістити централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива у зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Згідно з документом, майбутнє сховище пропонується локалізувати між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка Київській області.
За словами Кошарної, Україні дешевше буде збудувати сховище для ядерних відходів, а ніж відправляти їх в Росію.
«Ми живемо в техногенному середовищі. В усіх будинках є газ, він може в будь-який момент може вибухнути. Ризик є завжди. Тому існує імовірний підхід оцінки безпеки і детерміністський. Технологія сховища вже пройшла випробування в світі. У цій технології існують побудовані сховища, дозволені регулюючими органами в США і Іспанії», – зазначила Кошарна.
Окрім цього, вона стверджує, що в майбутньому прогнозують використання ядерних відходів як палива для нових типів АЕС.
Натомість з доцільністю будувати ядерне сховище в Україні не погоджується експерт Національного екологічного центру України з питань енергетики Дмитро Хмара.
За його словами, для будівництва та обслуговування сховища потрібні значні кошти. Крім цього, постійне зберігання цих відходів значно впливає на екологію.
«Насправді в Україні не така вже й дешева електроенергія. За кожний кіловат, за який ми платимо 28 чи 32 копійки, насправді бюджетом виділяється ще дуже багато коштів. Наприклад, за вирішення проблем Чорнобиля має платити атомна енергетика, а платимо ми з податків. Вирішення проблем відходів, і в тому числі закриття старіючих АЕС, також буде з нашої кишені, тому реальна вартість енергії від АЕС дуже важко порахувати», – зазначив Хмара.
Він пропонує інший варіант зберігання ядерних відходів – утилізовувати їх біля АЕС. Це дозволить не перевозити їх по Україні, не затрачати кошти з держбюджету на обслуговуючий персонал, інфраструктуру та не забувати про їх існування, оскільки закриття АЕС відбувається десятки років.
Нагадаємо, у травні 2009 року уряд Юлії Тимошенко вже вносив законопроект щодо централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива до ВР, проте згодом його було відкликано (у березні 2010 року).
Як повідомлялося, у своєму інтерв'ю Тижню заступник керівника політичного представництва Greenpeace у Берліні Тобіас Мюнхмайер розповів, що жодна країна світу не має концепції чи ідеї щодо того, куди подіти атомні відходи.