Про це йдеться у листі генерального прокурора Віктора Пшонки до президента Віктора Януковича, повідомляє прес-служба глави держави.
У своєму листі Пшонка повідомив про перші результати виконання доручення з приводу вивчення ситуації щодо забезпечення свободи слова та інформаційної діяльності в державі за зверненнями головного редактора інтернет-видання «Українська правда» Олени Притули і голови Національної спілки журналістів України Ігоря Лубченка.
«Робочою групою ретельно перевіряється кожен з 86 наведених у зверненнях фактів», – зазначив він.
За словами генпрокурора, на сьогодні органи прокуратури та внутрішніх справ прийняли 27 процесуальних рішень, у тому числі порушено 12 кримінальних справ та винесено 15 постанов про відмову в порушенні кримінальної справи.
«Перевірками встановлено лише кілька фактів вчинення стосовно представників засобів масової інформації неправомірних дій у зв'язку зі здійсненням ними професійної діяльності», – йдеться у листі.
Так, за ст.171 КК України (перешкоджання професійній діяльності журналіста) порушено чотири кримінальні справи, з яких одну розглянуто судом, по інших триває досудове слідство.
Усі матеріали, за якими винесено постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, витребувано до Генпрокуратури для перевірки їх законності.
На сьогодні скасовано 5 постанов про відмову в порушенні кримінальної справи, матеріали направлено для організації додаткових перевірок.
«Щодо опрацювання робочою групою більшості матеріалів стосовно інших 59 випадків, установлено, що вони пов'язані з питаннями фінансово-господарської діяльності ЗМІ, організаційно-розпорядчими діями їх керівників, зміною правового статусу закладів (внесення змін до статутів), редакційної політики окремих телеканалів тощо», – звітує Пшонка.
«Переважна більшість із них вже була предметом перевірок правоохоронних органів. На сьогодні підстав для прийняття за результатами перевірок процесуальних рішень не встановлено», – сказано у листі.
За окремими фактами, що стосуються подій, які відбулися у минулому, заяви та повідомлення до правоохоронних органів не надходили. «Наведені вони були лише у доданих до доручення зверненнях, тому на цей час за ними організовано перевірки. Окремі з них взагалі не знайшли свого підтвердження», – зазначає Генпрокурор.
Пшонка пропонує створити при Президентові України постійно діючу міжвідомчу робочу групу, яка здійснюватиме моніторинг стану додержання законодавств у сфері забезпечення свободи слова та інформаційної діяльності в державі, оперативно реагуючи на порушення закону.
«До її складу доцільно залучити, окрім працівників Генеральної прокуратури, представників інших правоохоронних органів, центральних органів виконавчої влади, громадських організацій, журналістів, парламентаріїв», – йдеться у листі Пшонки.
Нагадаємо, на початку червня Янукович доручив Пшонці утворити робочу групу для вивчення ситуації та надання правової оцінки щодо випадків перешкоджання професійній діяльності журналістів.
Зазначимо, що травні цього року у Freedom House відзначили помітне погіршення ситуації зі свободою ЗМІ.