Зокрема, 20,5% українців визнали джерелом порушення прав та свобод президента, 10,8% – кримінальні структури, 9,8% – уряд України, 9,4% – народних депутатів та 9,0% – міліцію.
Загальний рівень дотримання різних прав та свобод в Україні оцінюється не високо. Найгірше дотримуються соціально-економічні та екологічні права, найкраще – базові права особистості. Як і в попередні роки, найнижчу оцінку було надано дотриманню соціальних прав та права на справедливий, відкритий і незалежний суд – тут середня оцінка не перевищила 2,4 балів за 5-бальною шкалою (див. таблицю 1).
Найбільше було зауважень щодо суттєвого погіршення ситуації з дотриманням соціальних та економічних прав (право на працю, достатній життєвий рівень, соціальний захист, право ведення власного бізнесу тощо) – 72,5% респондентів, та дотриманням екологічних прав – 48,3% респондентів.
Стосовно політичних прав та свобод українців (право обирати владу та бути обраним, право контролю за представницькими органами влади тощо), 45,9% респондентів вважають, що ситуація залишилися без змін, 45,6% – що вона погіршилася, і лише 1,9% відзначили певні позитивні зміни в цій царині.
Дедалі частіше українські громадяни визначають звернення до Європейського суду з прав людини як найбільш ефективний спосіб захисту порушених конституційних прав і свобод (24,5%), тоді як українським судам довіряють лише 6,7% опитаних. В цілому робота національної судової системи оцінена на 2,2 бали за 5-бальною шкалою. Показник за останні три роки постійно погіршується, що не може не викликати значного занепокоєння станом правосуддя в Україні, вважають соціологи Центру Разумкова.
Жодна з останніх реформаторських ініціатив уряду України не здобула підтримки громадян, зазначає Цент Разумкова. Зокрема, найбільш непопулярними виявилися пенсійна реформа (59,9% зовсім не підтримують проти 27,5% тих, що підтримують повністю або частково), податкова реформа (46,3% зовсім не підтримують проти 23,4% тих, що підтримують повністю або частково) та реформа трудового законодавства (38,6% зовсім не підтримують проти 24,3% тих, що підтримують повністю або частково).
Дослідження «Думка громадян про стан дотримання конституційних прав та свобод в Україні» проведене з 5 по 9 червня. Було опитано 1210 респондентів віком від 18 років у 102 населених пунктах. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3% з імовірністю 0,95.