Вищий керівник "червоних кхмерів» Пол Пот помер в 1998 році, але на лаві підсудних опинилися другий номер в ієрархії режиму Нуон Чеа, номінальний глава держави Кхієу Самфан, міністр закордонних справ Ієнг Сарі та його дружина Ієнг Тхірітх, що займала пост міністра соцзабезпечення.
Серед пред'явлених звинувачень – геноцид і злочини проти людяності, які стосуються подій 1975-79 років, коли в Камбоджі загинуло близько 2 мільйонів осіб. Під тотальне винищення потрапили, у першу чергу, підприємці, священики та інтелігенція.
Лідери «червоних кхмерів» заперечують всі звинувачення. Процес може тривати не один рік, і враховуючи, що двом наймолодшим з підсудних по 79 років, хтось із них може не дожити до закінчення суду.
Всі четверо знаходяться під арештом з 2007 року.
«Надзвичайні палати Суду Камбоджі» складені частково з камбоджійських, частково з міжнародних юристів і суддів.
Цей суд поки встиг розглянути тільки одну справу, пов'язану зі злочинами «червоних кхмерів»: керівник в'язниці, в якій загинуло 15 тисяч осіб, Канг Кек Ієу, відомий свого часу як «товариш Дуч», в липні минулого року був засуджений до 35 років в'язниці.
Він оскаржує цей вирок. Крім того, з урахуванням вже відбутого терміну ув'язнення і компенсації за час, проведений у в'язниці незаконно, йому залишається відсидіти 19 років.
Слухання, які почалися в понеділок, 27 червня, триватимуть максимум чотири дні і будуть попередніми: на них будуть оголошені списки свідків і експертів, яких мають намір викликати сторони, і заслухані попередні заперечення.
Розгляд справи по суті почнеться пізніше, ймовірно у вересні.
Засідання буде частково транслюватися по камбоджійському телебаченню, проте сотні людей з усіх кінців країни приїхали до суду, щоб спостерігати його особисто.
Деякі з підсудних, зокрема Ієнг Сарі, можуть заявити, що вони взагалі не підлягають суду. Ієнг Сарі був помилуваний королем Камбоджі в 1996 році в рамках домовленостей про остаточну капітуляцію «червоних кхмерів».
Ультрамаоїстський режим упав в 1979 році після вторгнення в'єтнамських військ до Камбоджі (вона тоді називалася Кампучія), але «червоні кхмери» ще більше 10 років продовжували партизанську війну.
За нещодавніми побіжними підрахунками «Тижня», проблема геноциду залишається актуальною у 18 країнах світу. Втім, це ще неповний перелік.