Однак, за його інформацією, такі порушення були, і не поодинокі.
«На сьогоднішній день є багато різної інформації, але вся вона буде мати якусь ціну після того, як ми отримаємо результати перевірки всіх робіт. Проте певні підозри викликає вже той факт, що в Українському центрі чомусь дуже довго обробляються результати тестування. З мови та літератури минулого року кількість учасників ЗНО була вдвічі більшою, і результати тестування ми оприлюднили за 20 днів. Цього року скоро вже буде 20 днів, але результатів тестування немає, хоч кількість учасників була меншою», – зазначає Лікарчук.
За його словами, перестороги існують і через різні рівні складності тестів, відсутність необхідної кількості спостерігачів та представників ЗМІ під час тестування.
«Якщо говорити про певні припущення, то мені здається, що тести з української мови та літератури були різного рівня складності. Цей висновок підтвердить або спростує статистика результатів. Порівнюючи з попереднім роком, тести з деяких предметів були свідомо зроблені легшими, аніж попереднього року. Мене також насторожує те, що за моїми даними, в аудиторіях було дуже мало громадських спостерігачів і представників преси, що безумовно створювало умови для зловживань. Минулі роки ми запрошували до 14 тисяч громадських спостерігачів. Цього року ця кілька обраховується кількома сотнями», – додав Лікарчук.
Водночас виникає питання, на думку Лікарчука, чому досі не оприлюднена інформація про кількість учнів, що намагалися скористатися мобільним телефоном під час тестування.
«Хто на сьогодні володіє інформацією, скількох абітурієнтів було покарано за те, що вони користувалися мобільними телефонами. Цієї інформації немає. Можна повірити, що не користувалися мобільними телефонами? Користувались, але чомусь ніхто про це не каже. А, можливо, тут відбулося те, що кілька днів тому у Росії з єдіним государствєнним екзамєном, на який закликає орієнтуватись пан Табачник, – 300 тисяч абітурієнтів через соціальні мережі отримали інформацію про зміст завдань. Утім, і це можна коментувати лише після остаточних результатів», – зазначає колишній директор Українського центру оцінювання якості освіти.
Нагадаємо, близько трьох тисяч учасників ЗНО написали листа міністру освіти і науки Дмитру Табачнику з обуренням щодо підбірки завдань з української мови та літератури. Зокрема, вони нарікають, що у перший день тестування завдання були значно складніші, ніж наступного дня.
З 2 червня в Україні розпочинається зовнішнє незалежне оцінювання, яке триватиме до 24 червня.
Так звана додаткова сесія для складання зовнішьного незалежного оціювання, що проводитиметься з 27 червня по 5 липня 2011-го року для абітурієнтів, які через об'єктивні причини не змогли взяти участь у основній сесії ЗНО.
Для проходження ЗНО зареєструвалися 193 тисячі випускників середніх навчальних закладів. Такий показник майже вдвічі менший за 2010 рік, коли зареєструвалися понад 433 тисячі осіб.