Чехія відмовилась від американської системи ПРО

15 Червня 2011, 16:47

«Чехія буде шукати іншу можливість участі в проекті», – зазначив чеський міністр після зустрічі з заступником міністра оборони США Вільямом Лінном.

За словами Вондри, у Чехії не буде центру раннього попередження ЄвроПРО, «який передавав би інформацію для протиракетної парасольки США».

Глава міноборони Чехії зазначив також, що у Праги і Вашингтона «досить сфер, у яких обидві країни можуть чудово співпрацювати».

Минулого тижня Вондра дав зрозуміти, що офіційна Прага не може бути задоволена американською пропозицією про створення на території Чехії центру раннього попередження про ракетний напад нової ЄвроПРО, так як Чехії, за його словами, не потрібен «втішний приз».

«Наше бачення майбутнього співробітництва (з США) трохи більше різноманітне, ніж одне-два приміщення, в яких перебуватимуть монітори (нового центру раннього попередження про ракетний напад). Вони (ці монітори) давали б нам картинку, але не дозволяли б нам якось адекватно реагувати на наявну ситуацію», – зазначив глава чеського оборонного відомства.

Зокрема, Прага не зможе в даному випадку впливати на прийняття рішень і буде лише транслювати отриману інформацію.

«Якщо ми хочемо щось привнести (у проект створення нової ЄвроПРО), то це повинно мати сенс з точки зору обороноздатності нашої країни. Просто ми не хочемо, щоб це був так званий втішний приз. Ми хочемо, щоб це мало практичне значення для нас», – зазначив міністр оборони Чехії.

Раніше про можливість розмістити в Чехії американський центр системи раннього попередження про ракетний напад нової ПРО заявляв прем'єр-міністр Чехії Петро Нечас. Проте глава МЗС Чехії Карел Шварценберг після переговорів з держсекретарем США Хілларі Клінтон у Вашингтоні сказав, що для початку слід дочекатися результатів переговорів між США і Росією і підсумків консультацій усередині НАТО.

«Ми готові і були б раді зіграти свою роль… (Але) в даний момент у нас немає ніяких конкретних планів», – додав Шварценберг після завершення переговорів з Клінтон.

Держсекретар США, у свою чергу, високо оцінила чеську підтримку у створенні нової системи ПРО. За її словами, Прага і Вашингтон «на вищому рівні обговорюють питання оборонного співробітництва, а також ту роль, яку могла б зіграти Чехія».

Про співпрацю по створенню європейської системи протиракетної оборони РФ і НАТО домовилися на саміті в Лісабоні Ради Росія – НАТО в листопаді 2010 року. Суть російської пропозиції полягає у створенні системи спільної ПРО територіальним (секторальним) принципом розподілу відповідальності окремих країн чи груп держав за виявлення і знищення ракет в певному секторі оборони.

Позначки: