«Тільки вільні ЗМІ дають можливість країні процвітати економічно. Багатство може рости, коли тендери чесні…Там, де ЗМІ критично дивляться на руки багатих» – переконаний польський режисер.
Він вірить, що совість є одним із механізмів боротьби з корупцією. Але не єдиним. Бо «хабар псує ринок. В тендері перемагає не кращий, хто може добре все зробити. Хабар навіть з естетичної точки зору принижує. В Польщі вже 7 років на дорогах не беруть хабарів. В Грузії теж. Це означає, що цю проблему можна вирішити».
Кшиштоф Занусі вважає, що у людей в різноманітті джерел, з яких вони отримують інформацію, повинна виникнути «здатність фільтру, бо нас оточує величезне число дурниць».
«Ми робимо вакцинації проти різних бактерій. І проти реклами, проти демагогії потрібно робити собі укол. Як відчути, де неправда по телевізору, неправда в газетах. У людей повинен розвиватися критичний погляд. Вони повинні дивитися в очі політику і думати – кому довіряю, а кому ні. Чиї очі брешуть, а чиї говорять правду. Ідеального політика не буде на цій землі. Але в певний момент цей політик може країні знадобитись… А завтра інший буде нам більш корисний».
Режисер також думає, що майбутнє за спеціалізованими телеканалами. «Те, яке телебачення ти дивишся, каже про те, який ти є насправді».
Зануссі чекає на появу сучасного українського національного героя.
«Я би дуже хотів дочекатися та побачити такого героя…Такого типу людини, на який подивляться та скажуть – це може бути тільки українець. Не росіянин, не поляк, не прибалтієць».
На його думку, в появі такого героя, зокрема засобами мистецтва, наприклад, кіномистецтва, має бути зацікавлена держава, «яка відповідає за національний індентитет».
«Вона повинна це підтримати та субсидіювати. Це просто захист країни. Держава розпадеться, коли немає сильного відчуття ідентитету. Це важливіше за танки» – переконує режисер .
Нагадаємо, Кшиштоф Зануссі здобув нагороди на восьми з одинадцяти кінофестивалів класу «А», враховуючи Каннський, Венеційський і Берлінський. Вважається громадянином світу: їздить різними країнами, викладаючи в університетах, читаючи лекції і даючи майстер-класи в десятках міст.