Звернення до МВФ за новим кредитом підтверджується у поширеному в середу прес-релізі уряду Білорусі.
"Уряд і Національний банк Білорусі 31 травня направили до Міжнародного валютного фонду звернення про надання республіці стабілізаційного кредиту", – сказано в прес-релізі.
"Консультації щодо відповідної програми дій уряду і Національного банку Білорусі будуть проведені в рамках місії Міжнародного валютного фонду, робота якої починається в Білорусі 1 червня 2011 року", – наголошується у повідомленні.
Зазначається, що у ході роботи місії будуть розглянуті питання поточної економічної ситуації в республіці, обговорені заходи, що вживаються урядом і Національним банком щодо стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку. Також буде визначена можливість підтримки Міжнародним валютним фондом макроекономічної політики, що проводиться в країні.
Білорусь реалізувала програму МВФ stand-by з січня 2009 року по квітень 2010 року, у рамках якої фонд надав Мінську фінансування на $3,6 млрд. Пік виплат за кредитом МВФ припадає на 2012-2013 роки.
У період реалізації програми білоруська влада значно посилила макроекономічну політику, що призвело до уповільнення темпів зростання ВВП в 2009 році до 0,2%.
Між тим, після закінчення програми влада почала пом'якшувати грошово-кредитну і бюджетно-податкову політику з метою виконання електорально орієнтованих обіцянок щодо забезпечення середньої зарплати на рівні $500 в еквіваленті в кінці 2010 року.
Це призвело до різкого зростання дефіциту зовнішньої торгівлі, який посилив дисбаланс у білоруській економіці і призвів до валютно-фінансової кризи.
Криза проявляється у вигляді гострої нестачі валюти на всіх сегментах валютного ринку, множинності обмінних курсів білоруського рубля, офіційній девальвації його більш ніж на 75% в порівнянні з початку року.
Крім того, відбулися безпрецедентний для останніх 10 років стрибок інфляції, паніка на споживчому ринку.
Представники МВФ раніше заявляли, що у разі реалізації нової програми її термін повинен скласти не менше 3 років.
Місія МВФ працюватиме у Білорусі до 14 червня з метою оцінки поточної ситуації в економіці і коригування раніше зробленого макроекономічного прогнозу.
Нагадаємо, наприкінці травня міністри закордонних справ країн ЄС на зустрічі в Брюсселі домовилися про розширення санкцій проти Білорусі.