З'ясувалося, що на першому місці серед «вільних» культур опинилося українське суспільство. За ним з невеликим відривом йдуть естонське та угорське. При цьому у Росії дослідження не проводилося.
Найбільш «суворими», згідно з даними дослідження, є азіатські культури. Лідирує за цим показником Пакистан, Малайзія, Індія, Сінгапур і Південна Корея.
Масштабне дослідження в популярній сьогодні області соціальної антропології та крос-культурних досліджень провела велика група вчених з більш ніж тридцяти країн світу.
За основу була взята теорія сучасного американського антрополога Перта Джей Пелта про «суворі» (tight) і «вільні» (loose) культури, яку він створив у 1960-х роках на основі вивчення традиційних суспільств.
Відповідно до цієї теорії, «сувора» культура передбачає жорсткі норми поведінки і низьку переносимість девіантних (тих, що відхиляються від норм) вчинків, тоді як «вільна», навпаки, характеризується наявністю м'яких норм і високим рівнем прийняття відхилень.
Головним завданням цього дослідження стала спроба з'ясувати, як ця відмінність виявляється у сучасних суспільствах, а також розглянути причини, чому одні нації є «суворими», а інші «вільними».
Людей просили оцінити прийнятність 12 типів поведінки (таких як прийняття їжі або плач) в 15 різних ситуаціях (наприклад, знаходження в банку, на вечірці, або на роботі).
Також колектив авторів вивчив великий обсяг даних з історії тих суспільств, в яких проводилося дослідження.
Вдалося з'ясувати, що рівень «суворості» тієї чи іншої культури залежить від численних загроз, що носять як екологічний характер (повені, тропічні циклони, посухи, брак ресурсів), так і створених самою людиною – небезпеки з боку сусідів, конфлікти з ними.
Чим вище дані загрози, тим більш жорсткі норми поведінки властиві суспільству і тим менша в нього толерантність до девіантних вчинків індивідуума.
Таким чином у «суворих» культур виникає необхідність в більш твердих соціальних структурах. Тому не дивна їхня схильність до авторитарного правління і менша сприйнятливість до інакомислення. ЗМІ тут перебувають під більшим контролем, а в судовій системі панують більш суворі покарання (наприклад, смертна кара).
Вплив цих характеристик позначається і на повсякденному житті людини. Чим вище рівень «суворості» культури, тим більше ситуаційних обмежень накладається на індивідуума, в його поведінці в школі, бібліотеці або парку. Тому член «суворого» суспільства буде більш обачним, обов'язковим, а також підданий самоконтролю та самообмеженню.
Нагадаємо, як свідчать дослідження американського дослідницького центру PewResearchCenter, за 20 років ставлення українців до владної моделі змінилося.