«Вже всіх звільнили, крім двох, які в авангарді йшли. Звільнимо і тих, напевно. Годі державні гроші тринькати у в'язниці, проїдати хліб», – заявив Лукашенко, виступаючи в середу в Астані перед студентами і викладачами Євразійського університеті імені Гумільова.
Лукашенко запропонував Заходу взятися до вибудовування конструктивного діалогу з Мінськом, підкресливши, що бєларуська сторона до цього готова. "Нас не треба кроїти по чужих лекалах. Європейці й американці мусять знайти в собі сили відмовитися від помилкових стереотипів і застарілих підходів", – заявив керівник республіки.
Він підтвердив готовність до вибудовування діалогу із Заходом, зокрема з Євросоюзом, країни якого перебувають "у руслі пріоритетів нашої зовнішньої політики". Проте Лукашенко вважає неприйнятними висунуті Заходом політичні умови. Зокрема, за його словами, "нам пропонують розрубати владу на шматки". "Ми не можемо нинішню систему конституційного устрою розрубати на шматки і розподілити її між групами, політичними партіями", – наголосив бєларуський президент.
Коментуючи заяву Лукашенка, колишній кандидат у президенти Віталій Римашевський, засуджений на два роки позбавлення волі умовно, сказав: звільнення політв'язнів – питання «не тільки виживання Лукашенка, але і виживання Білорусі, збереження незалежності країни».
«Звільнення політв'язнів – це позиція всіх демократичних лідерів, які впливають на принципову позицію в цьому питанні Європи і США. Лукашенко, мабуть, зрозумів, що гарні відносини з Заходом для нього – це вже питання не просто політики, а питання виживання», – вважає політик.
Він звернув увагу на позицію Москви: у той час як Європа вводить нові санкції, Росія веде прагматичну політику щодо скуповування білоруських підприємств.
«Росія могла б запросто допомогти подолати кризу в Білорусі, однак і пальцем не поворушила для цього. І Лукашенко зрозумів, що від втрати економічної незалежності до втрати незалежності політичної – один крок. Тому він і робить такі заяви: йому більше нічого не залишається, крім як робити поступки Заходу», – вважає Римашевський.
За словами ще одного екс-кандидата в президенти Володимира Некляєва, засудженого до двох років позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку на два роки, про можливість такого сценарію, про який заявив Лукашенко, йому повідомив при звільненні зі слідчого ізолятора КДБ працівник СІЗО.
«За його словами, моє звільнення є ознакою того, що «одній людині причинне місце прищемили до неможливості», – зазначив Некляєв.
«Економічна і політична ситуація в країні така, що Лукашенко, мабуть, вперше потрапив у безвихідне становище», – вважає політик.
Втім, додав він, наскільки слова Лукашенко не розійдуться зі справою, буде видно завтра, під час винесення вироку Миколі Статкевич, Дмитру Уссу і активним учасникам акції 19 грудня.
Нагадаємо, білоруська опозиція 19 грудня 2010 організувала в Мінську несанкціоновану акцію після завершення голосування на президентських виборах, переможцем на яких став діючий президент Олександр Лукашенко. Учасники заворушень влаштували погром в будівлі уряду і намагалися прорватися до нього. Влада затримали сотні учасників акції, включаючи опозиційних кандидатів у президенти, що рішуче засудили Євросоюз і США. Вони вимагають звільнити опозиціонерів.
У кримінальній справі про масові заворушення проходять кілька десятків осіб, в тому числі кілька екс-кандидатів у президенти. Велику частину затриманих покарали в адміністративному порядку.
З трьох вже засуджених екс-кандидатів у президенти Білорусі Андрій Санніков засуджений до 5 років позбавлення волі, Володимира Некляева до двох років позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку на два роки, Віталій Римашевський до двох років позбавлення волі умовно.