ООН звинувачує Україну у систематичному порушенні прав біженців

20 Травня 2011, 13:21

«У нас немає силових інструментів, щоб примусити кого-небудь до виконання взятих на себе зобов'язань. Але якщо держава порушує норми конвенції, це означає його невідповідність стандартам демократичних свобод», – зазначив регіональний представник УВКБ ООН Олдріх Андрісек.

Він підкреслив, що покаранням для Києва за недотримання прав біженців може стати відмова Євросоюзу надати членство в цій організації.

«Це одна з умов для кандидатів на вступ до ЄС», – додав він.

Серед найбільш очевидних порушень положень конвенції Андрісек назвав відкритість для сторонніх конфіденційної особистої інформації претендують на статус біженця. Однак ця проблема в рівній мірі стосується і українців, додав представник УВКБ ООН.

А в юридичній компанії AstapovLaweyrs серед порушень міжнародного законодавства українською владою називають висилку біженців в країни, де їх чекають тортури, а можливо, і смерть.

Представник компанії-партнера УВКБ ООН Іван Ліщин зазначив, що конвенція забороняє висилку груп людей, а також запрошення до міграційних органів для очікування вирішення своєї долі для їх подальшого затримання.

Українське законодавство дозволяє утримувати під вартою іноземців, що переховуються від переслідувань, до 1,5 років.

«Це не відповідає світовим стандартам», – визнала представник Центру правової реформи і законопроектних робіт Мін'юсту Олена Синчук.

За її словами, міністерство розробило законопроект, що передбачає розширення прав біженців. Зокрема, передбачається дозволити їм легально працювати в країні.

«Головне експертно-аналітичне управління Ради визнало наші пропозиції занадто обтяжливими для державної скарбниці і надто ліберальними по відношенню до біженців, тому документ повернули нам для доопрацювання», – повідомила Синчук.

Остаточне вирішення долі іноземців, які шукають порятунку в Україну, приймає суд. За даними представництва УВКБ ООН, в нашій країні на 1 січня 2011 р. перебувало 1345 осіб, які чекають рішення міграційних органів і судів за їхніми заявами про надання відповідного статусу. За свідченням співробітників представництва, більшість звернень українська влада відхиляють без розгляду по суті. За перше півріччя 2010 р. права біженця отримали лише 10% звернулися.

«Я зустрічався днями з керівником новостворюваної служби. Очевидно, що вони тільки думають, як їм працювати. Поки ця служба не в порядку і не може працювати нормально», – зазначив Андрісек.

У той же час він не схильний сприймати практику українських судів при розгляді прохань про притулок як результат системної політики. Представник УВКБ ООН вважає формальний підхід наслідком перевантаженості суддів і відсутністю належної підготовки. Щоб хоча б частково заповнити прогалини в освіті, регіональне представництво Управління верховного комісара планує провести триденний семінар для суддів з України, Білорусі та Молдови.

Позначки: