Як чехам вдалося прирівняти комунізм до нацизму

21 Липня 2025, 12:31

Чеська Республіка зробила значний крок у переосмисленні свого історичного минулого, ухваливши законодавство, яке криміналізує пропаганду комуністичної ідеології і ставить її на один рівень із нацистською. Цей процес став кульмінацією тривалих зусиль провідних історичних та правозахисних інституцій.

У лютому 2025 року чеський Інститут вивчення тоталітарних режимів, Музей пам’яті ХХ століття та Платформа європейської пам’яті й совісті виступили зі спільною заявою, закликаючи до внесення змін у законодавство. Їхня ключова вимога полягала у прирівнянні комуністичного режиму до нацистського, зважаючи на злочини, вчинені обома тоталітаризмами.

Ці заклики були почуті, і 17 липня президент Чехії Петр Павел підписав знакову поправку до Кримінального кодексу. Згідно з переглянутим формулюванням, комуністична та нацистська пропаганда тепер юридично вважаються еквівалентними.

Прихильники нового закону, такі як депутат парламенту Міхал Зуна, розглядають його як символічний акт правосуддя для жертв комуністичного режиму, який страчував та ув’язнював дисидентів. Мартін Екснер, член Палати депутатів, підкреслив паралелі між двома тоталітарними режимами: «Страти своїх опонентів здійснювали обидва режими, концентраційні табори та ГУЛАГи, антисемітизм, монополія на владу, нав’язана через насильство були частиною обох режимів; окупацію сусідніх держав та плани насильницького панування над світом, знову ж таки, здійснювали як нацисти, так і комуністи». Він додав, що «ідеологія страху та ненависті була частиною обох цих режимів, і тут вони відрізнялися лише тим, що ненависть у нацизмі була расовою та національною, тоді як ненависть у комунізмі ґрунтувалася на класовій належності, але засоби завжди були однаковими: табори, вбивства, тоталітаризм».

Читайте також: Український погляд на Другу світову війну. Віталій Нахманович

Заступник голови Інституту вивчення тоталітарних режимів Каміл Недведицький на прес-конференції заявив: «Біля коріння комуністичних вчень і біля коріння марксизму лежить одне слово — насильство. Карл Маркс і його послідовники вже говорили про те, що зміни не можуть відбутися без застосування насильства».

Ці законодавчі зміни відбуваються на тлі поступового послаблення впливу комуністичних сил у Чехії. Щоправда, комуністична партія Богемії та Моравії досі спекулює проросійськими гаслами про «Перемогу Червоної армії», а її очільниця Катержина Конечна є депутаткою Європарламенту, і російське лобі залишається впливовим. Проте на останніх виборах 2021 року чеські комуністи не змогли отримати більше 5% голосів, і чеський парламент вперше з 1920 року не мав делегатів-комуністів. Це свідчить про глибокі зміни в суспільній свідомості після Оксамитової революції 1989 року, яка поклала край 41-річному правлінню однієї партії та започаткувала перехід до парламентської республіки. Ухвалення цього закону є важливим кроком в остаточному розриві з тоталітарним минулим та утвердженні демократичних цінностей у Чеській Республіці.

Читайте також: Навіщо німцям ярмарок російської книжки

«Цими днями ми стали свідками не просто політичного рішення, а події, що відкриває нову сторінку в історичній памʼяті Європи», — прокоментував очільник Українського інституту національної пам’яті Олександр Алфьоров.

читати ще